Van een onzer correspondenten.
In Duitsland is de groene droom omgeslagen in een nachtmerrie. De energieprijzen zijn er de hoogste ter wereld, de industriële productie daalt, Volkswagen staat op omvallen en de economie krimpt. Ondanks een drievoudige overcapaciteit aan zonnepanelen en windturbines is er nog geen kwart dag geweest waarop de Duitse stroom volledig uit zonne- of windenergie kwam. Door een tekort aan 24/7 beschikbare capaciteit is Duitsland nu genoodzaakt kernenergie te importeren uit Frankrijk en Zweden, en niet zo’n klein beetje. Dat capaciteitstekort drijft ook de energieprijzen in buurlanden op en dat blijft niet onbestraft: Zweden heeft uitbreiding van interconnectie-capaciteit met Duitsland al afgeblazen.
***
Lees het uitgebreide artikel van energiedeskundige Dr.ir. André Wakker in Wynia’s Week.
***
Zoals president Biden in zijn afscheids toespraak al zei. Het land wordt bedolven onder een lawine vas desinformtie. Er is ook een alternatieve waarheid. Een waarheid geschreven door de kinderboekenschrijver Habeck. Een terugkeer naar de natuur. Een land van de eeuwig zingende bossen. Vrij van vervuiling door autos en bedrijven. Een land waar men niet hoeft werken en kan leven van de wind. De wind die niet zoals in de vliegende hollander een schip laat vergaan maar nu de eewig draaiende windmolens voedt met energie. De wereld is na de romantiek wel veranderd met veel amerikaanse invloed en de ultra rijken. Zoals kermit de kikker al opmerkte is het duitse lohengrin verengelst in low and green. low voor de economie en green voor het leven. Over een maand kan de duitse kiezer weer aan de bak om dit kinderverhaal voort te zetten en er een nieuwe overture aan vast te knopen.
[terugkeer naar de natuur] luizen, vlooien, lime, pest, pokken, cholera…..
En dan te bedenken dat de grote klap nog moet komen. Het volledig elektrificeren van de Duitse energiebehoefte. Straks breekt de euforie dat de energievretende maakindustrie volledig verdwenen is. Dat wordt dan wel even wennen. En als Duitsland niest wordt Nederland verkouden. Maak je borst maar nat.
De Duitse uurlonen zijn te hoog om te kunnen concurreren met auto’s gemaakt in Z.Korea, e.d.
Vooral omdat ze daar inmiddels ook kwalitatief goed auto’s maken.
Kernenergie is verreweg de duurste manier om stroom op te wekken:
Daarom is de VS ook gestopt met de bouw van kerncentrales en is het aandeel van kernenergie in de wereld almaar verder aan het dalen.
Van 18% (~1996) naar 9% (2023).
Vooral in landen waar de kosten een rol spelen (=landen met markt economieën) is de daling sterk.
– France; nucleair 430TWh (78%) in 2005 naar 320TWh in 2023 (65%)
– UK; nucleair ~95TWh in 2001 naar ~45TWh in 2023.
enz.
België, CH, en Spanje gaan in navolging van Dld, Oostenrijk en Italië, stoppen met kernenergie.
Het zich ophopende stralende kernafval is een te duur probleem voor de (toekomstige) belastingbetaler…
De energie prijzen gaan hier straks samen met de netwerkosten ook de pan uit rijzen.
De gasprijs is al een van de hoogste in Europa omdat de overheid 55% belasting vraagt.
De warmptepomp is zo goed als dood las ik onlangs, duizenden staan te rotten in magazijnen zowel hier als in Duitsland.
De Hybridepomp proberen ze nu aan de man te brengen, ik meen dat Remea het zelfs aan durft te gaan met een gegarandeerde besparing.
Maar daar was nog steeds twijfel over omdat bij oudere woningen dat niet gehaald zou worden, maar ook omdat ze oude radiatoren hebben over het algemeen en juist die zijn minder geschikt, en ook de waterverplaatsing in oude systemen schijnt niet altijd goed te zijn waardoor de cv ketel weer sneller aanslaat.
Ook de grotere radiatoren passen niet altijd in bestaande bouw.
Veel huizen zijn totaal niet geschikt en moeten tegen hoge kosten verbouwd worden en dat zien veel mensen niet zitten, 60 plus ziet het helemaal niet zitten, jonge gezinnen gaan voor goedkoop zeker met kinderen, cv ketel dus.
Nu de overheid de warmptepomp heeft losgelaten kiezen bijna alle burgers weer voor een oude vertrouwde combiketel.
Netto 0, vergeet het maar.
Besparingen op energie doen er straks niet meer toe. Je kunt je huis helemaal vol leggen met zonnepanelen, vloer/gevels/dak isoleren met 30cm isolatie, overal triple glas in geïsoleerde kozijnen, maximale kierdichting, zonneboiler met grote waterbuffer voor warm tapwater/ruimteverwarming, maximale benutting van zonnewarmte in de winter en balansventilatie met warmteterugwinning… en dan nog betaal je de hoofdprijs omdat de consumentenprijs voor energie in toenemende mate uit vaste lasten zal bestaan en afnemende mate uit variabele lasten. Zelfs als je helemaal niets afneemt betaal je nog steeds een hoog maandbedrag.
Wij wonen nu enkele jaren op Curaçao. Flessengas is alleen voor koken en dat kost zo’n 16 euro per jaar. Stroom (€ 0,31/kWh) is vooral nodig voor koeling maar dat gaat perfect samen met zonnepanelen. Thuisaccu erbij en je hebt vrijwel geen netstroom meer nodig. Kraanwater (€4,80/m³) is hier ook verschrikkelijk duur dus regenwater zoveel mogelijk opvangen.
Helaas hebben we hier ook vaste lasten op de gecombineerde stroom- en waterrekening: € 0,25 per maand voor huur van de meters. En dat is het. Dus als je het verbruik van stroom/water weet te beperken met zonnepanelen/thuisaccu, regenwaterbak en zuinig waterverbruik dan zijn de maandkosten zeer beperkt. Wij betalen elke maand ongeveer € 50 voor netstroom en kraanwater.
Maar veel belangrijker is dat je hier elke dag in je blote kont in de zon kunt liggen voor gratis vitamine D en een zonnig humeur, ook in de winter…
Fijn daarblijven Chris, ik weet wel het een en ander hoe het daar is, de vriendin van een van mijn schoonbroers is uit Curaçao.
Maar ook al is zijn vriendin uit Curaçao blijft ze toch in Nederland wegens de warmte.
Ooit naar Nederland gekomen wegens een medische ingreep en blijven hangen hier.
juist Chris,
Dat het de bedoeling was van het beleid om de kosten van energie te verschuiven van variabele naar vaste ( volgens het provider model ) , had ik al heel snel door en dat wereldkundig maken was werd mijn missie. Helaas niet gelukt tot op de dag van vandaag .
Ik ging het ‘ de economie van de energietransitie ‘ noemen, maar niemand wilde dat woord horen. Ook niet, dat de energietransitie is gebaseerd op geïnstitutionaliseerde oplichting en verplichte winkelnering: men wilde het niet horen en bleef steken in termen ‘ ze maken ons arm ”.
Elke keer weer maakte de politiek de weg vrij voor energieboeren om de vaste kosten te verhogen , waarbij dan het ACM volgde met een verklaring dat energiebedrijven natuurlijk in staat gesteld moesten blijven worden de investeringen terug te verdienen en RADAR en de consumentenbond volgden . Nog steeds niet heeft het publiek door, dat ze op klaarlichte dag wordt opgelicht en bedonderd.
Waarom de politiek , energiebedrijven toestaat om voortdurend de variabele kosten te verhogen is – hoe ironisch – gelegen in het feit dat het aantal graaddagen ( het aantal stookuren ) daalt als gevolg van de ‘ klimaatverandering ‘. Immers, als de afzet van gas en stroom, tengevolge daarvan, daalt moet de kostprijs omhoog om hetzelfde resultaat te behalen . Sterker om de winsten te laten stijgen volgens het plan . Energiebedrijven melden sindsdien megawinsten .
Tot zover het relaas van een mislukte adviseur energie besparing die nog nooit éen opdracht kreeg en nog steeds wordt weggezet als gekke Henkie als ie het advies geeft enkel isolatieglas te laten aanbrengen en wellicht vloerisolatie omdat die maatregelen het comfort verhogen en voorkomt dat mensen de thermostaat hoger zetten , agv van convectie .
Het blijft vechten tegen de windmolens als mensen in de ban raken van gecertificeerde adviseurs zoals Martien Visser en maarten van Andel cs.
Ik schijn nog te voorzichtig zijn geweest met 55% het is inmiddels 63% lees ik net.
En als je een warmtepomp gaat en er gaat iets stuk, zijn er een monteurs om te repareren. Maar de overheid gaat lekker door met hun waanzin. De verantwoordelijken zelf maar eens aan den electriek hangen.,
Zo moeilijk is een warmtepomp niet. Dat kan iedere beetje slimme monteur repareren.
Het is niet meer dan een elektrische pomp met een warmtewisselaar zoals een radiator en wat regel elektronica die praktisch niet stuk gaat…
Het beleid van Duitsland is bij uitstek het voorbeeld hoe je een land naar de knoppen helpt, als het niet de Enrgiewende is dan wel The Grean Deal en de massaimmigratie met de term Wir schaffen dass.
En de overheid is ziende blind voor de teloorgang van Duitsland. Nederland zal Duitsland daarin volgen, zelfs met de huidige regering die voor mij Rutte 2.0 is. Er wordt veel gezegd en gesproken met krachttermen maar wat ik mis is de uitvoering en realisatie. Niets gedaan aan Stikstof gecreerde crisis, immigratie problematiek, geen steun voor Oekraiene, Green Deal gaat gewoon door, polarisatie, censuur, trias politica die niet meer bestaat, enz.
Het grote theaterstuk in Den Haag gaat gewoon door. Vertrouwen in de politiek staat volgens mijn meter op -50.
Cor, het probleem is dat de fascistische groene elite alles in wetten heeft vastgelegd en je dat met nog steeds groene fascistische ambtenaren achter de schermen niet zomaar kan terugdraaien. Dat kost je meerdere regeringsperiodes. De RvS heeft ons land nog verder plat gelegd. Men moet burgerlijk ongehoorzaam worden en de overheid de middelvinger geven. Zo ook het bedrijfsleven. Gewoon niet meer luisteren naar oerknuppels.
Nogmaals: om met zonnecellen gegarandeerd 1MW power te leveren dient er voor 30MW geïnstalleerd te zijn.
Ga maar na: capaciteitsfactor 10%; stroom–>waterstof rendement is 60%; waterstof naar stroom : 50%.
Waarbij opgemerkt dat die gigawatt electrolisers en brandstofcel centrales nog niet bestaan.
Bovendien werken ze zeer inefficient, want de energie komt met pieken en dalen.
Zonne energie is wel de slechtste bron van een vraaggestuurd energiesysteem.
Zo dom zijn mensen niet. Overigens is het rendement van
stroom => waterstof >90% – 95%
waterstof => stroom 60%. Bij gebruik van brandstofcellen zoals in H2 auto’s. Voordeel daarvan is ook dat je nauwelijks personeel nodig hebt => lage kosten.
zonder blabla
stroom => waterstof 75%
waterstof => stroom 50-70%
dus overall 37.5-52%
Voor stroom => waterstof rendement: https://newatlas.com/energy/hysata-efficient-hydrogen-electrolysis/
Rendement dus 95% en dat was 2022 intussen verbeteringen.
https://www.lyzard.eu/nl/brandstofcel/hoe-werkt-een-brandstofcel
“één brandstofcel van 1,23 volt een maximum rendement hebben van 75%”
Dus die 60% is niet eens optimistisch.
Lieg je nu bewust Rien omdat je het niet kunt verdragen dat het goed werkt?
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=rendement+waterstof+conversie
“Energiedeskundige: de echte comeback van kernenergie komt pas als de energierekeningen straks nóg hoger worden”
Je moet het lezen als; “Nadat de burger is beroofd, en Europa is gesloopt” (als de oorlog met Rusland is afgelopen)
Bedenk zelf maar of je bij de “gelukkigen” zal zitten.
Ik snap nog steeds het doel niet van al deze dingen. Waarom moet Europa kapot? is het rijk aan grondstoffen? Dat zou meteen verklaren waarom de gaswinning in Groningen moest stoppen: Als alles ten gronde is gericht worden we door de USA bevrijdt of geholpen, maar dan hebben ze alvast wel alles “overgenomen” en hebben wij het nakijken.
@Gerard: het mogelijke doel is alarmerend.
Welvaart vermindering. Doelbewuste frustratie van de energie en voedselvoorziening.
Uitspraken van hoge VN officials duidt daar op want die komen neer op “het doet er niet toe of de klimaatmodellen kloppen,
klimaat angst legitimeert afbraak van de industriële productie (die onze welvaart en vrijheid levert) en bestrijding van het kapitalisme.
VN agenda 2030 wil herverdeling van welvaart op mondiale schaal.
Dat klinkt leuk, maar de herverdelers denken meestal eerst aan zichzelf.
Eco-communisme is het doel.
Tijdens de Urgenda avonden in Pakhuis de Zwijger werd steevast betoogd dat technologie ons niet kan redden. (hoezo? Technologie redde ons immers altijd al)
Nee, het moet gaan om een mentaliteits verandering. Lees: deGrowth, versobering, vrijheidsbeperking.
Wie heeft trouwens die lijst met uitspraken van de VN?
Herverdeling lijkt me een smoes, want waarom dan alles kapot maken? Het lijkt me eerder een manier om enkele rijken nog rijker te maken, zoals ik als schreef: alles kapot maken en dan de grondstoffen gaan uitbuiten, een soort Irak-verhaal.
We zijn te verwend en te laf geworden om werkelijk voor onszelf op te komen, of erger nog: om het in de gaten te hebben.
Gerard
Ons deel van Europa is grotendeels uitgemijnd. Daarom hadden we een oogje op Oost-Europa en als het even kan Rusland. En het gros maar denken dat het andersom is. Invloedsferen? A me hoela. De centen die regeren. BlackRock, Vanguard, State Street. Daarachter het militair industrieel complex waar Eisenhouwer bij zijn vertrek al voor waarschuwde. Uiteindelijk ook wijs geworden.
Dirkse,
In onderstaande kosten grafiek gemaakt door een beroemd accountantskantoor in New York vind je het antwoord:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Electricity_costs_in_dollars_according_to_data_from_Lazard.png
De nucleaire industrie is aan het aftakelen…
Nucleair is in markt economieën passé omdat wind, zon, e.a. veel goedkopere oplossingen bieden!
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Electricity_costs_in_dollars_according_to_data_from_Lazard.png
Kijk maar naar de leidende nucleaire landen:
– France geen enkele KC in aanbouw
– USA geen enkele KC in aanbouw
– UK één KC in aanbouw sinds 2012, velen gesloten
België, Spanje, CH, e.a. hebben besloten om Dld, Italië, e.a. te volgen en te stoppen met kernenergie.
Mede vanwege het dure kernafval probleem schat ik in.
Opbergen in bewaakte kamers >600m onder de grond is niet goedkoop voor de belastingbetaler)
Net als in Nederland stemmen de meeste Duitsers nog liever op een nieuwe Hitler dan dat ze op de zusterpartij van het FVD, het AFD zouden stemmen en, als die al een meerderheid zou behalen die – volgens wat zij noemen ”Democratische principes’ – uit te sluiten van deelname aan de regering.
Voorgesteld wordt nu al, om politiemensen die banden hebben met het AFD, te ontslaan.
”Beamte, die sich in der AfD engagieren, werden aus dem Dienst entfernt. Das geht aus einem internen Vermerk an Bundespolizisten hervor, der der JF zugespielt wurde. Es bezieht sich auf einen Erlaß von Innenministerin Faeser. https://jungefreiheit.de/politik/deutschland/2025/faeser-will-bundespolizei-per-erlass-von-afd-mitgliedern-saeubern/
Wie is/wordt dan die (fictieve) nieuwe adolf in uw perceptie?
Innenministerin Faeser.
In mijn perceptie is/was Scholz de nieuwe Hitler al en Habeck zijn rechterhand .
Die doet precies wat Hitler ook deed namelijk . deze uitspraak van Feaser hoort in dat beeld . Onvoorstelbaar .
Faeser en Schulz zijn na 23 feb dexit (hopend op verstand bij het stemmen van onze oosterburen), maar Merz is denk ik niet de oplossing. DL is blijkbaar, gezien de peilingen, nog niet klaar voor AfD
Nog enkele toespraken van Alice Weidel en de Afd boekt een monsterzege.
Alice Weidel komt pas aan de macht als de macht achter de macht het wil.
De plannen liggen al tientallen jaren klaar, de politiek voert het alleen maar uit.
Het kan dus maar zo zijn dat Alice Weidel in gaat zetten op een groot Europees leger en een “eind” aan migratie.
Onder dat mom mag ze vast en zeker opperhoofd worden.
Het “Europese” leger (= Amerikaanse wapens, Amerikaanse management, met geld van de Europeaan) en om de “illegale” migratie aan banden te leggen zal ze ook vol inzetten op een digitale identiteit…
En dan valt samen met Amerika onder Trump, Musk en Thiel, alles op zijn plek.
Met de invoering van die digitale identiteit, wordt de Nieuwe Wereld Orde een feit.
Alles is namelijk al klaar, er moet alleen een “crisis” (lees reden) voor verzonnen worden om het in te voeren. Misschien de oorlog met de Russen, die er zeker gaat komen.
De regering – ook in ons land – is al ondergebracht bij de NAVO en de veiligheidsdiensten en met Thiel die nauwe banden met het Pentagon heeft, is het dat in Amerika niet anders. De VN is overal in verweven, van CIA tot Pentagon, tot NAVO, het is allemaal van dezelfde VFE.
Het gebeurd gewoon voor onze ogen, maar wie de MSM volgen hebben werkelijk geen idee wat er staat te gebeuren.
Die denken nog steeds dat WIJ met verkiezingen een andere keuze kunnen maken.
Maar dat is NOOIT het geval geweest.
Is te hopen maar niet te verwachten
Ik bedoelde eigenlijk dat het voor de VFE niet uitmaakt, zij hebben al plannen en zoeken de beste uitvoerder er bij.
Brian Berletic: Putin Drops BOMBSHELL on NATO, Ukraine Frontline COLLAPSES as Kursk Backfires
Link
https://www.youtube.com/watch?v=zQG9oxpMI1k
Dat geeft enig idee van het perpetuum mobile.
Des te langer het duurt tot kernenergie kan worden ingezet des te minder nut zal kernenergie hebben. Redenen:
1. Bij al te grote inzet op zon en wind zal rol kernenergie in mix verschuiven van verzorgen basislast (~50%) naar een bijrol en daarin inefficiënt zijn.
2. Zonder op tijd betrouwbare energievoorziening zullen industrieën verdwijnen en belang van kernenergie minder worden.
Beide punten zijn in werking en leveren een onheilspellend beeld op voor onze nabije toekomst. Vraag blijft natuurlijk welke toekomst willen we eigenlijk omdat visie totaal ontbreekt.
Kernenergie, eenmaal geinstalleerd, produceert z’n stroom zo spotgoedkoop dat straks niemand meer snapt wat al die molens en panelen in ons land doen.
Die kan je dan gebruiken om bij windstille dagen een verkoelend briesje over het land te laten waaien.
@de Groot,
Het omgekeerde is het geval. Kernenergie is by far de duurste methode om stroom op te wekken!
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Electricity_costs_in_dollars_according_to_data_from_Lazard.png
En het gaat nog erger worden voor kernenergie omdat het zichzelf steeds verder uit de markt prijst.
Immers kernenergie is erg arbeidsintensief en zijn concurrenten wind, zon en aanvullingen zoals groene H2 die gebruik maakt van brandstofcellen (zoals in H2 auto’s) niet!
Een KernCentrale bouwen kost 20jaar of langer, sinds de veiligheidsnormen zijn aangetrokken na 2011 (Fukushima).
Dus die inzet kan pas in 2045 van de grond komen….
Dat is mosterd na de maaltijd.
Tegen die tijd zitten we voor elektriciteit allang op 100% hernieuwbare.
2019 aandeel hernieuwbare 19%
2021 aandeel hernieuwbare 33%
2023 aandeel hernieuwbare 47%
(CBS cijfers)
https://opiniez.com/2025/01/16/de-energietransitie-onhaalbaar-en-onbetaalbaar/peterzaan/
Waar onderstaande reactie daar al een uur lang wacht op goedkeuring.
“De Energietransitie: onhaalbaar en onbetaalbaar”
FG Dat is al vele jaren bekend. Overigens een energietransitie is nodig om reden dat economisch en energetisch winbare voorraden olie, gas en steenkool snel opraken ( ERoEI < 7).
Huidige energietransitie is destructief en ingegeven door een gekozen maar nog niet bewezen A-CO2 ‘probleem’.
Wie zit er op deze onzin te wachten, of wil je ook duimpjes naar benden scoren op andere fora?
“Overigens een energietransitie is nodig om reden dat economisch en energetisch winbare voorraden olie, gas en steenkool snel opraken”
Daar heb je geen bewijs voor, omdat het in de MSM staat? En wat bedoel je met “snel”, morgen?
Ik denk dat ze je bij OpinieZ al kennen. :)
Cornelia heb jij een reden om te veronderstellen dat dat niet zo is? Of bedoel je tijdens jouw leven? Waarom doen we o.a. met kernenergie dan de moeite om met een alternatief te komen? Of denk je dat steenkool, olie en gas zo snel opnieuw gevormd worden dat het de vraag kan bijhouden?
80% van de voorraden zitten nog in de grond, er is nog voor honderden jaren voorradig.
Olie van abiotische oorsprong is is volgens mij nog een theorie.
Die schaarste (een typisch globalistisch middeltje om de prijzen op te drijven en angst aan te jagen) is allemaal “gelul”, tekort aan stroom, tekort aan water, tekort aan olie, tekort aan gas, allemaal bullshit uit de MSM, en JA, daar horen al die wereldbekende technische bladen ook bij, ook allemaal dezelfde eigenaar…
Schaarste wordt ook gebruikt om bepaalde doelen na te streven, oh, verrek, agenda 2030!
En waar zie jij dat ze moeite doen met kernenergie? En over welk alternatief heb je het? Zon? Wind? kom op zeg.
Je lees waarschijnlijk teveel MSM, die staat bol van de “uitvindingen” en “Onderzoeken”, feitelijk doet het westen nauwelijks iets met kernenergie, ze bouwen het zelfs af.
De Russen daarentegen… bouwen ze in heel de rest van de wereld, zelfs in Roemenië dat er logischerwijs een veel neutralere houding ten aanzien van de Russen op na houdt.
“Waar ( op OpinieZ ) onderstaande reactie daar al een uur lang wacht op goedkeuring.”
Inmiddels dus al ruim een dag op een reactie waar niets op valt af te dingen of waar regels zijn overtreden.
Censuur verstopt in moderatie, ik heb het eerder ervaren.
Zo maar een overweging…
De groenrode brigade heeft de dijken in Sevilla volledig verwaarloosd en de bluswaterbassins in LA droog laten staan…
Is dit type mens wel te vertrouwen als het om het koelwater van een kerncentrale gaat?
WH
Laten ze dus maar opschieten met de Thoriumcentrales. Die hebben geen waterkoeling nodig. Voordat Rutte ons goeie geld uitgeeft aan wapentuig. Geef hem maar een kogelvrij vest en een pistoolmitrailleur en stuur hem naar zijn oorlog. Kennelijk is hij daar hard nodig.
Thorizon wil inderdaad overgaan op gesmolten zout van 750grC.
Het is wel een kinderlijk clubje aangezien ze niet beseffen wat die temperatuur betekent.
Maar het is natuurlijk wel goed leven van de subsidies…
Energiewende mit Atomausstieg und Dinkelflaute.
Je kunt beter een pizza nemen.
“In Duitsland is de groene droom omgeslagen in een nachtmerrie. De energieprijzen zijn er de hoogste ter wereld”
Sinds begin dit jaar zijn die prijzen min of meer gelijk aan die in France, zoals blijkt uit het gegeven dat Dld 418GWh naar France exporteerde en France 481GWh naar Dld.
Ook de NL prijzen zijn bijna gelijk aan de Duitse prijzen…
https://www.energy-charts.info/charts/import_export/chart.htm?l=de&c=DE&flow=scheduled_commercial_exchanges_all&year=2025
Hans, dit is werkelijk stuitend wat Bas nu beweert.
In
https://www.energy-charts.info/charts/import_export/chart.htm?l=de&c=DE&flow=physical_flows_de&year=2025, zijn eigen link dus,
is klip en klaar af lezen dat Frankrijk tot op heden 812 GWh naar Duitsland heeft uitgevoerd en 50 GWh vanuit Duitsland heeft ingevoerd.
Wat mij betreft mag Bas voor een tijdje van CG worden geweerd; laten we zeggen een jaar of 10.