
Door Anthony Watts.
Waar we dankbaar voor moeten zijn op het gebied van klimaat, energie, levensstandaard en menselijke welvaart.
Elk jaar, terwijl de cranberrysaus stolt en de voetbalwedstrijd op de achtergrond voortdendert, krijgen we de opdracht om “na te denken over wat er echt toe doet”. Terecht. Maar zelden stelt iemand voor om na te denken over iets veel fundamentelers voor ons moderne bestaan: de buitengewone stabiliteit van het milieu, de overvloed aan energie en de menselijke vooruitgang die ten grondslag liggen aan al het comfort dat we vandaag de dag genieten.
In plaats daarvan horen we over apocalyptische omslagpunten, “onleefbare” toekomsten en de suggestie dat je Thanksgiving-kalkoen binnenkort illegaal zou kunnen zijn, tenzij hij is grootgebracht met insecteneiwit en goede bedoelingen. Maar onder al dat gerucht vertellen de gegevens een heel ander verhaal – een verhaal dat oprechte dankbaarheid verdient.
Hieronder volgt een uitgebreide reflectie — ja, een lange, zo lang als je van mij mag verwachten — waarin ik bespreek waar we dankbaar voor moeten zijn als het gaat om klimaat, energie, levensstandaard en menselijke welvaart . Ik baseer mijn reflectie op bewijs, historisch perspectief en net genoeg humor om het leesbaar te houden.
Een klimaatsysteem dat veel stabieler is dan wordt beweerd
Als je alleen op de krantenkoppen afgaat, zou je denken dat we in een constante staat van milieucrisis leven. De oceanen stijgen met de minuut. Stormen “ongekend” (een woord dat de pers nu gebruikt als zout – of het nu nodig is of niet). Temperaturen die in perfecte gelijke tred met de worstcasemodellen stijgen.
Maar het echte klimaatverhaal ontwikkelt zich langzamer, genuanceerder en – durf ik te zeggen – geruststellender .
Het klimaat is niet plotseling aan het veranderen, maar geleidelijk
Wat laten langetermijngegevens nu eigenlijk zien?
- Er heeft inderdaad opwarming plaatsgevonden, maar in een tempo dat veel lager ligt dan aanvankelijk werd voorspeld.
- Reconstructies uit de geschiedenis op lange termijn laten zien dat de huidige temperatuurvariatie ruim binnen de grenzen van natuurlijke schommelingen valt.
- Verslagen van warme periodes uit het verleden, zoals de warme periode in de Middeleeuwen, de warme periode in het Romeins tijdperk en het klimaatoptimum in het Holoceen, herinneren ons eraan dat warmte historisch gezien een goede zaak is geweest voor de menselijke bloei.
Met andere woorden, de aarde balanceert niet op de rand van een catastrofe. Ze gedraagt zich zoals altijd: met variabiliteit die wordt veroorzaakt door zonnecycli, zeestromingen, vulkanische activiteit en, jawel, menselijke invloed – maar niet op de onbeheersbare manier die zo vaak wordt beweerd.
Klimaat-/weergerelateerde sterfgevallen zijn sterk gedaald
Dit is een van de meest onderbelichte prestaties in de menselijke geschiedenis.
Roger Pielke Jr. en anderen (Lomborg, hieronder afgebeeld) hebben aangetoond dat klimaatgerelateerde sterfgevallen (door droogte, overstromingen, stormen, hitte, kou) sinds het begin van de 20e eeuw met ruim 95% zijn afgenomen .

Waarom?
Niet omdat het weer mooier werd.
Omdat wij beter werden .
Betere voorspellingen. Betere infrastructuur. Betere noodhulp. Betere sanitaire voorzieningen. Betere landbouw. Menselijke vooruitgang – niet atmosferische CO₂ – is de belangrijkste klimaatfactor voor de menselijke overleving.
CO₂: geen demon, maar een meststof
Als u op zoek bent naar iets waar u oprecht dankbaar voor kunt zijn, kijk dan naar de gegevens van NASA: de aarde is de afgelopen 30 jaar aanzienlijk groener geworden. De toename van vegetatie komt neer op het toevoegen van een nieuw continent aan groene groei .

Dit is geen speculatie, maar een satellietbeeld.
Planten zijn dol op CO₂. Ze presteren beter met meer CO₂. Boeren weten dit. Botanisten weten dit. Sterker nog, commerciële kassen pompen CO₂ in hun gebouwen om de groei te bevorderen.
De ironie is verbluffend: hetzelfde molecuul dat activisten vervuiling noemen, stimuleert ook het wereldwijde succes van de landbouw. Bijvoorbeeld de wereldwijde tarweopbrengst:

Energieovervloed: de echte basis van het moderne leven
In de politiek is het mode om te praten over het ‘einde van fossiele brandstoffen’. Meestal wordt dit gedaan door mensen die in microfoons praten, onder kunstlicht, in ruimtes met airconditioning – allemaal aangedreven door fossiele brandstoffen.
Maar dit is de waarheid:
Onze moderne beschaving danken we aan een overvloed aan betaalbare energie.
Ziekenhuizen. Koeling. Datacenters. Schoon water. Productie. Transport. Verwarming. Geen van deze systemen werkt zonder betrouwbare, compacte energiebronnen.
Fossiele brandstoffen leveren nog steeds 80% van de wereldwijde energie, en dat is niet voor niets.

Ze zijn:
- Energiedicht
- Betaalbaar
- Transporteerbaar
- Beschikbaar op aanvraag
- Schaalbaar voor miljarden mensen
Intermitterende bronnen, zoals wind- en zonne-energie, kunnen deze eenvoudigweg niet vervangen zonder grootschalige back-up, landgebruik en dure infrastructuur.
Aardgas heeft meer bijgedragen aan emissiereductie dan beleid

Dit is nou precies waar klimaatactivisten het niet graag over hebben.
Dankzij de vooruitgang in de productie van aardgas hebben de VS:
- De CO₂-uitstoot is de afgelopen twee decennia sterker gedaald dan in enig ander land.
- Drastisch verminderde luchtvervuiling
- Verbeterde energiebetrouwbaarheid
Niet door regelgeving.
Niet door subsidies.
Maar door marktgedreven innovatie .
Kernenergie: de verwaarloosde held
Kernenergie blijft:
- De meest betrouwbare energiebron met lage emissie
- De kleinste elektriciteitsbron op landoppervlakte
- Kan tientallen jaren 24/7 draaien
- Veiliger dan bijna elke grote industrie, beoordeeld op basis van sterftecijfers.
Als energiebeleid gebaseerd zou zijn op feiten in plaats van ideologie, zouden kerncentrales als paddenstoelen uit de grond schieten.
Levensstandaard: beter dan ooit in de menselijke geschiedenis
Dat vergeten we maar al te gemakkelijk, omdat alle moderne gemakken zo vanzelfsprekend zijn dat we ze nauwelijks opmerken.
Maar doe een stapje terug en kijk naar het grotere geheel.

Wij leven in een tijdperk van ongekend menselijk welzijn
- Levensverwachting op wereldwijd recordhoogte
- Kindersterfte op historisch dieptepunt
- Toegang tot schoon water en sanitaire voorzieningen voor miljarden mensen
- Voedselproductieniveaus die een eeuw geleden ondenkbaar waren
- Luchtkwaliteit in ontwikkelde landen aanzienlijk schoner dan in de jaren zeventig
Een groot deel van deze vooruitgang is direct gekoppeld aan de beschikbaarheid van energie en technologische vooruitgang, en niet aan klimaatbeleid.
Het weer is minder belangrijk dan ooit
Moderne infrastructuur beschermt ons tegen de elementen.
Airconditioning bespaart miljoenen sterfgevallen door hitte.
Verwarming bespaart miljoenen sterfgevallen door kou (die wereldwijd nog steeds veel hoger liggen dan het aantal sterfgevallen door hitte).
Weer dat ooit een dagelijkse bedreiging vormde, is nu een beheersbaar ongemak dankzij betere detectie- en waarschuwingssystemen.
Om het humoristisch te zeggen:
Je voorouders maakten zich zorgen over doodvriezen. Jij maakt je zorgen of je telefoon een val in het zwembad wel zal overleven.
Dat is vooruitgang.
Menselijke welvaart: het echte wonder dat het vieren waard is
We beschouwen welvaart vaak als vanzelfsprekend, omdat die geleidelijk tot stand kwam. Maar als we verder uitzoomen, zien we dat de afgelopen 150 jaar een transformatie vertegenwoordigen die zijn weerga niet kent in de menselijke geschiedenis.
Miljarden mensen zijn aan extreme armoede ontsnapt
Volgens de Wereldbank is de extreme armoede wereldwijd gedaald van 90% in 1820 tot minder dan 10% nu , ondanks de explosieve groei van de wereldbevolking.

Die verbetering werd niet veroorzaakt door zonnepanelen en CO2-belastingen. Ze werd aangedreven door betaalbare energie, industrialisatie en economische vrijheid.
De landbouwproductiviteit is enorm gestegen

Dankzij:
- Mechanisatie
- Meststoffen
- Irrigatie
- Gewaswetenschap
- CO₂-bemesting
De wereld produceert meer voedsel, op een betrouwbare manier en met minder arbeid dan ooit tevoren. Zo hebben we miljarden mensen gevoed zonder de planeet in landbouwgrond te veranderen.
Vrijheid van mobiliteit, handel en informatie
Energie maakt alles mobiel:
- Goederen
- Mensen
- Geneesmiddel
- Ideeën
Je kunt geen wereldwijde medische toeleveringsketen op een windturbine runnen. Je kunt geen internationale handel drijven op accu-aangedreven vrachtschepen – tenminste niet de komende decennia. Energie is de bloedsomloop van wereldwijde welvaart.
De menselijke geest: innovatie boven angst
Als de geschiedenis één ding bewijst, is het dit:
Mensen zijn veel beter in het oplossen van problemen dan in het voorspellen van rampen.
Voorspellingen over een ramp voor het milieu zijn al meer dan 50 jaar niet uitgekomen:
- Massale hongersnood in de jaren tachtig
- “IJsvrij Noordpoolgebied in 2013”
- Piekolie
- Het einde van de sneeuw
- Steden onder water in 2020
- Orkanen worden erger
Deze voorspellingen werden niet genegeerd – ze bleken onjuist. Maar de echte vooruitgang kwam voort uit innovatie:
- Betere voorspellingen en waarschuwingen
- Betere infrastructuur
- Betere landbouwmethoden
- Betere energiesystemen
- Beter wetenschappelijk begrip
We hebben alle reden om aan te nemen dat de menselijke vindingrijkheid de milieurisico’s zal blijven overtreffen, vooral als het beleid ons niet in de weg staat.
Hartelijk dank voor: Welvaart gegrond in de realiteit
Deze Thanksgiving zouden we, in plaats van dankbaar te zijn voor ‘klimaatactie’ of ‘netto-nul-toezeggingen’ – politieke slogans met een slechte staat van dienst – dankbaarheid moeten uiten voor zaken die reëel, meetbaar en historisch ongekend zijn:
- Een opmerkelijk stabiel klimaat
- Lagere klimaatgerelateerde sterfte
- Een groenere planeet
- Overvloedige betaalbare energie
- Technologische veerkracht
- Ongeëvenaarde levensstandaard
- Ongekende wereldwijde welvaart
- Menselijke innovatie die consequent beter presteert dan voorspelde rampen
Dit zijn geen praatpunten. Dit zijn feiten gebaseerd op data, geschiedenis en observatie.
En ze zijn het waard om te vieren, want ze vormen de basis van alles waar we tegenwoordig van genieten, van het eten op onze Thanksgiving-tafels tot de warmte in onze huizen en de vrijheid om de heersende verhalen in twijfel te trekken.

Anthony Watts.
En ik zou nalatig zijn als ik jullie, de lezers en sympathisanten van WUWT, niet zou bedanken. Volgend jaar, in november 2026, bestaan we 20 jaar. WUWT heeft in die tijd elke andere website over klimaat overleefd en overtroffen. Geen enkele website kan tippen aan de levensduur, het bereik, het aantal publicaties of de meningen die we hebben.
Dus, bedankt, beste lezers. Moge jullie dag gezegend zijn met warmte, dankbaarheid, vreugde, overvloed en vrolijkheid.
***
Bron hier.
***





Dat is weer eens een mooie samenvatting die laat zien hoe het erbij staat.
De onzin die de media kanalen ons proberen op te dringen staat vol leugens bedoelt om de burgers angst aan te jagen.
Gelukkig begint het bij velen door te dringen dat ze zwaar worden besodemieterd.
Ook zul je zien dat door al deze gekte de energierekening volgend jaar weer duurder zal worden, alleen al omdat netwerkkosten uit de hand gaan lopen.
Alles krijgt heden de schuld van klimaatverandering door de mens, grote onzin dus.
Eigenlijk begint Nederland me steeds meer tegen te staan, we gaan gebukt onder regels wetgeving belastingen en beginnende vrijheidsberoving, een soort van dwang.
Beetje complotterig Theo.
Rest van de reactie in de wacht.
En de pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet.
Frederik, ik voorspel het volgende:
jouw reactie krijgt veel duimpjes-omlaag.
niemand zal je die data geven.
niemand zal op de inhoud van jouw post reageren.
je zal beledigd worden
Hans Labohm zal rond 10 uur jouw post verwijderen, omdat hij weet dathet klopt, en zo het niet past bij zijn leugenpropaganda.
Morgen Heyden, pilletje gehad? Busje komt zo.
Rustig maar, alles komt uiteindelijk goed met jou.
Theo,
Tweemaal raak: je gaat niet in op de inhoud en je beledigt.
(geldt voor de reactie van Frederik en de mijne)
1 keer vpn + 1 keer proxy = 2 Trollen
Een kennis van me woont in een huurappartement waarin de verwarming is geregeld door een warmtepomp. Nu is ergens in het systeem een klep stuk, waardoor het in de badkamer aangenaam warm is, maar in de rest van de woning niet. De klep bevindt zich in zijn huis, ergens tussen de waterleiding en de pomp. De installateur zegt, dat hij bij de verhuurder moet zijn. De verhuurder zegt, dat hij bij de installateur moet zijn. Maar omdat de verhuurder het onderhoudscontract met de installateur heeft opgezegd, doet die dus niks. Mijn kennis moet nu wachten totdat er een nieuwe installateur is gevonden. Die komt op z’n vroegst pas in januari. (Alleen het jaar is nog niet bekend. lol.)
Kortom: een warmtepomp gebaseerd op ideologie, werkt niet.
Hij moet bij de verhuurder zijn. Die moet zorgen dat de klep gerepareerd wordt. Doet hij dat niet dan schriftelijk mededelen dat de huur niet betaald gaat worden tot de verwarming weer werkt. E.e.a. evn met een rechtskundige doornemen.
Gisteren was een juich stemming in Groningen toen de minister van groene groei bekend maakte dat onder de Waddenzee niet naar gas geboord gaat worden. Als het gas onder de zee eruit komt zou de zeebodem zakken en het wad nooit meer droog valt waardoor de vogels niet meer bij hun eten kunnen komen. Die mooie verhalen over meer landbouw opbrengsten door meer co2 in de lucht is wat aan te doen. Iets wat juist politici alleen kunnen. Dat is beleid. Met regelgeving en wanbeleid is die zogenaamde groei om te buigen. Suriname laat zien dat het kan. Twee eeuwen geleden kwam daar suiker en koffie vandaan. De suiker is weg en de koffie is een museum plantage die via een modderige zandweg bereikbaar is. De natuur neemt het weer over. Van recenter datum is de rijst uit Wageningen in het westen van Suriname. 10.000 hectare productieve rijstakkers zijn door actief wanbeleid weer terug aan het komen naar de natuur. Ja het kan wel. Ook hier ter lande gaan we voortvarend te werk. Al die co2 uitstotende bedrijven of stikstof vervuilende boeren gaan dicht en worden na verloop her ontwikkeld tot nieuwe woongebieden voor de klimaat vluchtelingen uit de wereld. Ja het kan wel. Met beleid krijgen we die zogenaamde vooruitgang wel klein.
Niet wijs om de Groningse boorgaten alle met een 60 meter diepe betonkolom vol te storten, terwijl de Groningse gasvelden een perfecte mogelijke aandgas buffer opslag zijn ……. (en voor ideologisch vervreemde klimaat-transitie alarmisten ook geschikt voor CO2-opslag ofwel CCS).
Het idee om oude gasvelden een strategische rol te geven in energietransitie of gasopslag is op zichzelf niet ongebruikelijk en dat gebeurt ook wereldwijd.
Het permanent dichtstorten van alle Groningse putten lijkt dus een gemiste kans (ofwel een politieke strategische blunder!).
De ondergrondse gasreservoirs zouden, een nieuwe rol kunnen krijgen in strategische gasopslag bij internationale verder oplopende oorlogsverwachtingen en een aanvulling kunnen zijn op de aardgasopslag in zoutkoepels.
60 meter beton boor je net zo makkelijk weg als 60 meter gesteente, niets aan de hand. Dus: BOREN! En je kan er ook een gaatje naast boren dat op 60 meter diepte aansluit op het bestaande gat. Beton er in is een politiek smoesje om de mensen te manipuleren. Politici moet je begraven onder 60 meter beton, dat is veel zinvoller.
Scheffer
60 meter beton zou toch geen probleem moeten zijn als je kilometerlange tunnels door bergmassieven kunt boren. Zo bekeken is het gewoon een smoes om de poging renewables op de kaart te zetten niet te laten stranden. Ik zet het onder het hoofstuk “indoctrinatie”.
Volgens het straatwoordenboek is een ‘pannekoek’ iemand die domme acties maakt.
De klimaatalarmisten zijn mijns inziens allen pannekoeken, desondanks wens ik iedereen een gezegend Sint Pannekoek!
https://nl.wikipedia.org/wiki/Sint_Pannekoek
Leve de opwarming!
De correcte spelling is pannenkoek met een tussen-n, omdat ‘pan’ een meervoudsvorm heeft die eindigt op ‘-en’ (pannen) en geen meervoudsvorm op ‘-es’ (pannes). Hoewel ‘pannekoek’ vroeger wel correct was en nog steeds veel wordt gebruikt, is ‘pannenkoek’ de officiële spelling geworden na een spellingwijziging in 1995, volgens het Groene Boekje.
@Rien E – u en het groene boekje hebben gelijk – maar … pannenkoek of pannekoek … het smaakte heerlijk!
Helemaal waar Rien. Toen die ‘n’ werd ingevoerd zijn er veel omscholingscursussen geweest voor voetbal hooligans. Was voor die hersenlozen best wel moeilijk om voortaan een ‘n’ te gebruiken in hun spreekkoren met: ‘Hi , Ha, Honden….’.
Kortom een pannenkoek is een koek uit meerdere pannen. De logica ten “top”. Van Aatjes kun je niet anders verwachten.
Dat moet in de lucht gezeten hebben: vandaag besloten pannekoeken (met slechts 2 maal n) te eten. Uit luiheid, dachten we. Blijkt het vandaag 29-11 Sint Pannekoek te zijn! Dat kan geen toeval zijn. Hier heeft een hogere macht ingegrepen.
@Paul Bouwmeester – sedert publicatie in het damesblad “Libelle” is Sint Pannekoek op 29 november een begrip.
Een andere belangrijke datum (helaas dit jaar vergeten) is 19 september: “International Talk Like a Pirate Day”
https://en.wikipedia.org/wiki/International_Talk_Like_a_Pirate_Day
De opwarming van de Aarde is een rechtstreeks gevolg van de afname van het aantal piraten sinds de 19e eeuw.
Een grafiek toont het verband tussen beide zaken aan. Piraten worden dan ook als heilig gezien.
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vliegend_Spaghettimonster_(god)
mooi man
cop30 zegt het weer wordt slechter
maar hier lijkt het anders
de mens wordt beter om slecht weer te hanteren
ik heb het artikel niet gelezen , maar Lidewij de Vos gaf onlangs het antwoord in de commissievergadering over de energietransitie, voorgezeten door de Suzanne Kröger van Groen Links.
Lidewij stelde dat wij ons geen voorstelling kunnen maken- en zeker groengelovigen niet- van een leven zonder de zaken die de schrijver benoemt. Wij komen uit een periode , die in de geschiedenisboeken ( die nooit meer komen ) beschreven zou worden als ”de meest welvarende in de geschiedenis van de mensheid”; nog nooit eerder waren mensen zó rijk, welvarende én gelijk. Suzanne Kröger is de metafoor van het, totaal gehersenspoelde linkse ( liberale ) deel van de (Westerse ) mensheid, dat ontevreden was en de toorn van GOD over zich afriep .
“Er zijn ernstige beschuldigingen geuit tegen Sodom en Gomorra, hun zonden zijn ongehoord groot. Ik zal ernaartoe gaan om te zien of de klachten die ik over hen heb gehoord gegrond zijn en zij verwoesting over zich hebben afgeroepen. Dat wil ik weten.” (Genesis 18:20)
blablablabla
Als ik op deze site suggereer dat we het hele verhaal van de opwarming moeten vergeten; dat het verhaal van de energietransitie een grote leugen is en dat de beste garantie voor de volgende generatie(s) zou zijn, terug te keren naar de situatie van het energetisch optimum, dan word ik voor gek verklaard.
Beste Bert. Even geen sarcasme mijnerzijds.
Ik ben het nou eens een keer helemaal met je eens, met dien verstande dat die klimaatgekte een grote leugen is waar heeeeeeeel veel geld mee is/wordt verdiend.
Maar toch een kleine kanttekening. We moeten de opwarming niet vergeten want die is er gewoon als gevolg van het simpele feit dat we in een interglaciaal zitten.
De gevolgen daarvan zijn echter minimaal en met wat adaptatie uitstekend op te vangen, een adaptatie die verhoudingsgewijs spotgoedkoop is.
PS.
Heb ik het erg mis als ik denk dat jij dat eigenlijk ook gewoon bedoelt?
Ja Bert wat Lidewij de Vos vertelde tijdens dat debat was mooi.
Toch er steken meer zorgen de kop op, we gaan niet alleen kapot door de maatregelen van hun klimaat geneuzel maar ook aan de steeds grotere belastingdruk op de burgers en het inperken van vrijheid, de beperkingen die ze ons opleggen omdat het zogenaamd voor bescherming tegen criminaliteit is wat de grootste onzin is alsof iedereen crimineel is, allemaal zulke achterbakse smoesjes die nergens op lijken.
Ik zal een voorbeeld noemen, stel ik wil volgend jaar een fiets kopen van 3100 euro en ik wil cash betalen, dan mag dat niet meer.
Nu zul je zeggen dan pin je het toch, nee dat wil ik niet want de bank komt dan automatisch mij een fietsverzekering opdringen, oftewel ik ben niet van deze spionage gediend.
Niemand heeft iets te maken met wat ik koop, en dat noem ik al een aanslag op mijn vrijheid.
Alles word gecontroleerd door de bank, zelfs een voorspelling wat je volgende maand gaat uitgeven, niemand moest meer pinnen.
Theo
1) een fiets van 3100 euro ? Fietsenmakers hebben de laatste jaren enorm de zakken gevuld.
2) het probleem dat je beschrijft vormt het hoofdthema van mijn werk, namelijk ”de inkapseling van de burger in het financiële en fiscale stelsel gaandeweg de tijd” . Enerzijds heeft dat de burger de ongekende welvaart en rijkdom gebracht , zoals hierboven beschreven, maar anderzijds steeds minder vrijheid dus. Met de economie van de energietransitie werd het voorlopig hoogtepunt bereikt in het proces van burgers in dat web spinnen. De volgende stap is nu dat ze niet eens meer over hun eigen geld zouden kunnen beschikken. Zoals je weet is het de FvD de enige partij die zich sterk maakt om deze ontwikkelingen tegen te houden en – dienaangaande- te pleiten voor een NEXIT. Alle andere partijen tekenen bij het kruisje van Brussel.
De ironie echter wil, dat mensen die het meeste profiteerden van de fiscalisering ( hypotheekrente-aftrek , pensioen, auto , kinderopvang ), nu het hardst roepen dat hun vrijheid ontnomen wordt.
Vrijheid en afhankelijkheid gaan nooit samen. https://www.bertpijnsevanderaa.nl/category/pensioen/
Ja dat klop Bert, fietsenmakers en de fabrikanten hebben woekerwinsten gemaakt met de elektrische fietsen.
Maar waar niet, sommige artikelen zijn de laatste jaren in prijs bijna of verdubbeld.
Verwonderd mij nog dat ze toch de aardappelen goedkoper hebben gemaakt, tenminste in Duitsland.
Inperken van vrijheden gaat er bij mij niet in dan kan ik razend worden, en vooral omdat het velen geen moer interesseert zal het ook zo verder blijven gaan, niemand verzet zich meer.
Daarom is Nederland Nederland niet meer, ik ken het steeds minder terug, regeltjes en regeltjes.
Nu moet de stroomstok weer weg, verboden, dus de dieren maar weer sturen met zweep of stok, de idioten weten gewoon niet waarvoor het ding is in de 2de kamer.
Die dingen bestaan al 50 jaar en nu liggen ze te zeiken.
Klootzakken die dieren onnodig mishandelen zullen altijd blijven bestaan, dat ze deze gekken maar eens aanpakken.
Theo, meen je dat nou echt?
https://www.google.com/search?q=velo+electrique&rlz=1C1_____nlFR1182FR1184&oq=velo+electric&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqCwgBEAAYChgLGIAEMgYIABBFGDkyCwgBEAAYChgLGIAEMgsIAhAAGAoYCxiABDILCAMQABgKGAsYgAQyCwgEEAAYChgLGIAEMgsIBRAAGAoYCxiABDILCAYQABgKGAsYgAQyCwgHEAAYChgLGIAE0gEKMTAzMjRqMGoxNagCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Volgens mij loont het voor jou de moeite om even door Belgie heen te rijden naar Noord-Fankrijk.
Theo
Als je als een razende geld bijdrukt, wordt het als vanzelf minder waard. Fiatgeld en flitskapitaal maken dat mogelijk.
Ja AnthonyF dat meen ik zeker voor een merkfiets met riemaandrijving betaal je makkelijk tussen de 4000 en 5000 en dan hebben we het over een normale electrische fiets, voor een paradepaardje geef je makkelijk 6000 euro.
Fatbike en dat soort fietsen tel ik niet mee.
Het is juist de welvarendheid die mensen ook mondiger maakt doordat ze minder via angst gemanipuleerd kunnen worden. Daarom gaan de boven ons gestelden, die dat zelf deden, ons weer arm en bang maken, want we moeten wel een beetje belastingslaven blijven….
Anthonie Watts een betrouwbaar en rotsvast IPCC-kritisch baken die de onzin van ideologisch en politiek gewenste alarmistische klimaat correlaties en kantelpunten van gedegen kritiek voorziet en de onzinnigheid van het ideologisch bestrijden van klimaatverandering door totale fossiele afschaffing doelstellingen kritisch te duiden.
Meer en niet minder fossiele energiegebruik wereldwijd tot op heden en nog verder stijgend deze verdere eeuw, en tegelijkertijd een tegenvallend “hernieuwbare’ uitrol die zich economisch in de eigen staart bijt wegens voorzienbare extra complexiteiten, milieu. natuur, zeldzame metalen en systeem beperkingen die lang van te voren waren gemeld en verwacht.
De energietransitie stevent op een onvermijdbare politieke mislukking af omdat het verzwakt hooggehouden wordt door gesubsidieerde politieke twijffelachtige doem- en angstverspreiding en geen rekening houdt met economische behoeften in een divers zich ontwikkelende wereldeconomie.
Blijft de moeite waard Watts te volgen, ook voor het klimaatdebat dat nu eenzijdig door groen en links wordt gedomineerd door ideologische en politieke myopie.
Theo,
Driemaal raak: je gaat niet in op de inhoud en je beledigt.
En je blijft vasthouden aan wat de hogepriesters blijven herhalen!
(geldt voor de reactie van EaB en de mijne)
Het epistel bevat wel veel fouten. Een:
De wereldwijde elektriciteitsopwek:
Hernieuwbare 40% – 41% Zijnde:
– hydro 15%
– wind 11%
– zon 13%
– biomassa, geothermal, e.a. 2%
Kolen 33%
Aardgas 23%-25%
Olie <3%
Sorry ik ben kernenergie vergeten.
Die methode levert inmiddels nog 9%, was in 1996 nog bijna 18%.
Geen uitzicht op een renaissance zoals voorstanders willen zien omdat kern per geproduceerde KWh ~4 keer duurder is dan de huidige alternatieven (vooral wind + zon + opslag als groene H2).
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Electricity_costs_in_dollars_according_to_data_from_Lazard.png
– de auteur: Lazard is een multi-miljarden groot accountantskantoor in NewYork.
NB
Lazard heeft geen rekening gehouden met de extra kosten voor:
* diepe ondergrondse opslag van het (afgedankte) radioactieve materiaal. Wellicht mede omdat de miljarden $ poging om dat in de VS te doen in Yucca-mountans is uitgelopen op een hopeloze mislukking (bleek dat het drinkwater van Las Vegas radioactief kon worden).
Finland, Duitsland, France, België zijn bezig om diepe ondergrondse opslag (mijngangen met kamers ernaast, op een diepte van 600m) te realiseren. Te betalen door de de belastingbetaler. Schattingen van de kosten tientallen tot honderden miljarden €.
* de kosten van calamiteiten zoals Fukushima. Die kosten immers al gauw >€1000mijard waarvan maar een heel klein deel wordt betaald door de eigenaar/exploitant/verzekering. In NL ~€150mln.
De geschiedenis laat zien dat de kans daarop ~1% is in het 50jaar durende bestaan van een KC.
Het gaat dus om zeer significante, grotere kosten voor de burger…
Sorry, dat was niet de bedoeling. Heb ik dus direct gecorrigeerd. Zie hierboven.
Alle opgeslagen kernsplising afval is potentieel brandstof in type thorium MSR reactoren., Gresnigt, en ook genoeg voor eeuwen continu elektriciteit opwekking.
Hernieuwbare elektriciteit is voorspelbaar onhaalbare / doodlopende route. Hoe eerder ermee stoppen des te beter….
Alle ‘hernieuwbare” decentrale electriciteitsketen intermittent systeem voorwaardelijke negatieve kosten zijn zoals gewoonlijk buiten de berekening gehouden. door Gresnigt.
Centrale opgewekte electricity voorziening zoals fossiele en.kernenergie heeft die decentrale nadelen en kosten niet.
De gegevens van ‘Our world in data’ zijn correct. In 2024 was het aandeel van wind en zon samen in de wereldwijde elektriciteitsproductie 15%, dat blijkt ook uit de getoonde grafiek.
Dirk, zeikerd, moet je het weer verpesten?:
https://www.energy-charts.info/charts/import_export/chart.htm?l=de&c=DE&year=2025&flow=physical_flows_de
https://blackout-news.de/aktuelles/schwedens-pensionsfonds-verspielen-milliarden-fuer-altersvorsorge-durch-gruene-investments/
https://blackout-news.de/aktuelles/trump-regierung-gibt-milliardenkredit-fuer-die-three-mile-island-reaktor-frei/
https://blackout-news.de/aktuelles/bruessel-knickt-ein-strenge-klimaauflagen-fallen-internationalem-druck-zum-opfer/
https://blackout-news.de/aktuelles/offshore-windparks-erwaermen-atmosphaere-und-meeresoberflaeche-mehr-als-bisher-angenommen/
Sorry Dirk, sarcasme is duidelijk weer niet voor iedereen weggelegd.:)
Vooral mijn eerste link laat pijnlijk duidelijk zien wat er gebeurt als je denkt dat je met wind en zon volkomen onafhankelijk zal worden.
Bas
Je cijfers zijn totaal misleidend want ze gaan over de elektriciteitsproductie die slechts orde 20 % van het totale energiegebruik. Je moet dus die cijfers door 5 delen wat de hernieuwbare cijfers belachelijk laag maakt., wereldwijd ca 4 à 5% en dit na 20 jaar en miljarden subsidie.
Elektriciteit is maar een klein deel van de benodigde energie en de zogenaamde “hernieuwbaren” zijn parasieten op andere belangrijke waarden als voedsel, leefmilieu en landschap. CO2 daarentegen is geen enkel probleem. Dat is gebleken in de aardhistorie van 500 miljoen jaar landleven.
Ah, Bas heeft kernenergie nu gewoon helemaal gewist.
In goed Duits noemen we dat ‘Verneinen’.
Sorry, dat was niet de bedoeling. Heb ik dus direct gecorrigeerd. Zie hierboven.
Eerst even lachen want de boog kan niet altijd gespannen zijn nietwaar:
https://www.dumpert.nl/?selectedId=100138436_99f1bb2f
https://hetknipmes.blogspot.com/2025/11/echokamer.html
OK, nu weer serieus.
Het is een al heel lang een waarheid als een koe; degene die in een onderhandeling iets niet wil staat altijd sterker dan degene die iets wel wil.
Gisteren daar weer een mooi staaltje van gezien.
Het heeft er alle schijn van dat Dilan er in gaat slagen om GLPvdA weer buiten het kabinet te houden tot grote ergernis van Rob en Jesse.
Dat geintje haalde Rutte al eens uit tot grote ergernis van Kaag, Timmerfrans en Klaver.
Een minderheidskabinet met VVD, D66 en CDA, desnoods aangevuld met Ja21 kan op veel meer gedoogsteun op rechts rekenen dan een minderheidskabinet van D66, CDA en GLPvdA op links, waarbij je je nog moet afvragen of zo’n kabinet nou echt blij zou moeten zijn met de steun van een Denk en de PvdD.
Kortom, een mooi vooruitzicht.
Helaas blijkt die stelling ‘degene die in een onderhandeling iets niet wil staat altijd sterker dan degene die iets wel wil’ op een ander front minder hoopvol:
Het moet nu toch zelfs voor de allerdomsten onder ons duidelijk zijn dat het ’28 punten plan’ niet van Trump kwam maar van Poetin.
En die wil gewoon niets weten van een aanpassing, hetgeen begrijpelijk is in het licht van de enorme verliezen op het slagveld en de rap in elkaar donderende economie in Rusland.
Hij zal net als Unser Adolf gewoon doorknokken tot het bittere einde en dan vluchten naar China, Noord-Korea of Iran of gewoon stopen met ademhalen.
De meeste Amerikanen beginnen het nu ook zat te worden:
https://www.msn.com/nl-nl/nieuws/buitenland/meerderheid-amerikanen-keurt-trump-s-vredesplan-voor-oekra%C3%AFne-af/ar-AA1RkPoU?ocid=hpmsn&cvid=692ab6d7fb894e29ae5dead536ff1d2d&ei=9
Laten we hopen, dat Donald ook kranten leest en dat als gevolg daarvan toch Tomahawks gaat leveren zodat die Nobelprijs voor de Vrede wellicht toch nog in zicht komt voor november 2026.
PS
Tegen beter weten in blijf ik hopen op enig inhoudelijk commentaar in plaats van de gebruikelijke brainfarts over MSM, WEF, FVE enz.
Ik ben tenslotte een ras optimist.
De 85 jarige kleuter is ook weer bezig…
IJzersterke analyse weer vanuit het Salland. Heel knap. Waar haalt ze het vandaan.
De optimist als deze auteur ziet alles rooskleurig – de pessimist ziet alleen maar ellende – de realist ziet en weegt beide. Mooi wat er allemaal is bereikt maar hoe houden we die welvaart vast bij huidige ontwikkelingen. Dat gaat niet lukken.
zegt Frans
‘dat gaat niet lukken”
Waarom niet?
Henry
Dat ligt vast in de aanbeden werkelijkheden van dezelfde figuren die aan de wieg stonden van het uitroepen van de pest die de mensheid overbracht op de idyllische natuur van eten en gegeten worden. De reeks Malthus, Ehrlich, Strong, Meadows, Brundtland. Geleend pessimisme zeg maar.
De industrie v Duitsland zakt in elkaar vanwege de klimaatonzin
https://www.climategate.nl/2025/11/groene-depressie-duitse-bedrijven-vechten-voor-hun-voortbestaan-faillissementen-bereiken-piek-in-oktober/comment-page-1/#comment-2549179