Guus Berkhout.

Dit waren buitengewone en spannende weken voor Clintel. Afgelopen donderdag organiseerden we een internationale persconferentie in Brussel met niemand minder dan prof. Václav Klaus, de voormalige president en premier van Tsjechië. Deze week werd hij benoemd tot de nieuwe voorzitter van Clintel. Hij volgt Guus Berkhout op, de huidige voorzitter en medeoprichter van Clintel. Helaas kon Guus er niet bij zijn, maar hij sprak ons ​​toe via een videoboodschap.

Guus heeft zich zeven jaar lang ingezet om Clintel op de kaart te zetten en succesvol te maken. Zonder hem en zijn soms ietwat bravoure aanpak zou Clintel nooit zo ver zijn gekomen.

Ik (Marcel Crok) herinner me nog goed dat eind 2018 mijn telefoon ging terwijl ik met mijn gezin in de trein naar Maastricht reisde voor een weekendje weg. Guus Berkhout was aan de lijn. Ik kende zijn naam natuurlijk wel, maar we hadden nog nooit met elkaar gesproken. Hij vroeg of ik met hem wilde praten over het opzetten van een klimaatrealistische organisatie in Nederland. Een week later zaten we samen en ontdekten we meteen onze gedeelde liefde voor tennis. Het klikte meteen en eigenlijk hebben we in al die jaren nauwelijks van mening verschild, ondanks onze heel verschillende persoonlijkheden. Guus verlaat Clintel zeker niet definitief; hij blijft betrokken, maar niet langer als voorzitter. Guus, bedankt voor alles wat je voor Clintel hebt gedaan!

Václav Klaus

We zijn bijzonder vereerd dat prof. Václav Klaus heeft ingestemd om zijn ervaring en prestige aan Clintel ter beschikking te stellen. President Klaus is al jarenlang ondertekenaar van de Clintel Wereldklimaatverklaring. Klaus, een econoom die nog steeds actief is in zijn eigen Václav Klaus Instituut, werd minister van Financiën na de val van de Berlijnse Muur. Later werd hij premier en vervolgens tien jaar lang president van Tsjechië (van 2003 tot 2013). Gedurende al die jaren was hij vrijwel het enige staatshoofd dat kritisch stond tegenover de klimaatagenda. In 2007 schreef hij een opiniestuk voor de Financial Times waarin hij stelde: “Het is niet het klimaat, maar onze vrijheid die in gevaar is.” Hoe relevant is dat in een tijd waarin de censuur vanuit de EU, Parijs, Londen en Berlijn steeds verder oprukt?

Klaus besefte meteen dat milieubewustzijn zou uitmonden in communisme of socialisme in een nieuw jasje. Zijn intuïtie bleek juist, en na uitgebreid klimaatonderzoek (waaronder gesprekken met bekende klimaatsceptici zoals Richard Lindzen en Ross McKitrick) schreef hij in 2007 het boek Blue Planet in Green Shackles (eerst in het Tsjechisch, later vertaald in 18 talen). Met andere woorden, onze nieuwe president kent de ins en outs en brengt natuurlijk een schat aan ervaring (als wetenschapper, econoom, politicus en staatsman) met zich mee.

Clintel 2.0

Met president Klaus aan het roer gaan we werken aan wat Guus graag Clintel 2.0 noemt. In de eerste fase hebben we gewerkt aan de opbouw van een internationaal netwerk gebaseerd op de Wereldklimaatverklaring. We hebben nu meer dan 2000 ondertekenaars, waaronder twee Nobelprijswinnaars en president Klaus. We hebben ambitieuze projecten uitgevoerd, zoals de analyse van het zesde IPCC-rapport, wat leidde tot het boek The Frozen Climate Views of the IPCC.

Met de beperkte financiële middelen die we hadden, hebben we zo goed mogelijk een organisatie opgebouwd, vaak dankzij de hulp van fantastische vrijwilligers. We zijn er trots op dat het aantal Vrienden van Clintel is gegroeid tot meer dan 700. Clintel ontvangt geen subsidies van de overheid of bedrijven en kan daarom terecht zeggen dat het volledig zijn eigen koers kan varen.

De tekst gaat verder na de volgende foto…

Foto genomen na de vergadering en de persconferentie in Brussel.

Voorste rij van links naar rechts: Kees van Onselen (Clintel), Benoît Rittaud (Frankrijk), Marcel Crok (directeur van Clintel), president Václav Klaus, Seok Park (Clintel Korea), Jim O’Brien (Ierland), Jan-Erik Solheim (Noorwegen), Blanca Parga Landa (Spanje), Fritz Vahrenholt (Duitsland)

Achterste rij van links naar rechts: Wim Röst (voorzitter van Clintel), Fivos Sargentis (Griekenland), László Szarka (Hongarije), Henri Masson (België), Jiří Kobza (Tsjechië), Milan Šálek (Tsjechië), Ivo Strejček (Tsjechië), Evert Doornhof (Clintel), Ferdinand Meeus (België)

Fotocredit: Markus vdf Kamphuis©

Vanwege de benoeming van president Klaus in Brussel hebben we voor het eerst een groep Clintel-ambassadeurs bijeengeroepen voor strategisch overleg. Hoewel de meesten van hen wetenschappers zijn, was men het erover eens dat Clintel zich primair moet richten op het rampzalige Net Zero-beleid. Landen over de hele wereld keren zich af van klimaatbeleid, behalve de EU. President Von der Leyen en Europees Commissaris Hoekstra lijken vastbesloten om koste wat kost door te gaan op een koers die duidelijk niet werkt en steeds meer schade toebrengt aan de economie en onze welvaart. Dit betekent niet dat we de klimaatwetenschap vanaf nu zullen negeren. Wetenschap blijft onze pijler en we zullen regelmatig blijven publiceren op onze websites. Beleidsmakers beroepen zich immers op ‘wetenschap’ om hun plannen te rechtvaardigen. We zullen daarom de zwakheden van de klimaatwetenschap en het gebrek aan urgentie van het ‘klimaatprobleem’ blijven blootleggen.

Europa

In steeds meer landen overwegen klimaatrealistische organisaties zich aan te sluiten bij de Climate Intelligence Group van Clintel. De activiteiten in de verschillende landen zijn momenteel veel te gefragmenteerd en de budgetten zijn erg klein. Samenwerking is noodzakelijk en Clintel wil hierin een leidende rol spelen. Deze organisaties kunnen bijvoorbeeld een kopie van onze website clintel.org verkrijgen en deze vervolgens in hun eigen taal vertalen. Clintel heeft zich onlangs geabonneerd op een internationale database voor journalisten (CisionOne). Van daaruit kunnen we wereldwijd persberichten versturen, in alle talen, naar kranten, tijdschriften, radio, tv, websites, podcasts, enz. We hebben dringend een persvoorlichter nodig om onze contacten met de pers verder uit te breiden. Als u iemand kent, neem dan contact met ons op via press@clintel.org.

Kortom, na aanvankelijk zeer actief te zijn geweest in Nederland, slaan we nu onze vleugels uit en proberen we meer impact te maken in Europa en wereldwijd. Europa is de belangrijkste uitdaging, omdat het het laatste bolwerk ter wereld is waar Net Zero fanatiek wordt nagestreefd.

Hier vindt u het volledige persbericht over de benoeming van president Klaus. De persconferentie zelf is in zijn geheel te bekijken op ons YouTube-kanaal. De geschreven toespraken van Klaus en Berkhout zijn hier beschikbaar als PDF-bestanden.

Marcel Crok, directeur van Clintel
marcel.crok@clintel.org
office@clintel.org

***