Van een onzer correspondenten.
Minister Hermans (VVD) wil niet ingrijpen bij het Voedingscentrum, ondanks felle kritiek op de vernieuwde Schijf van Vijf. Volgens haar is het advies slechts een hulpmiddel: consumenten bepalen zelf of ze het volgen. ‘Wat u straks in uw supermarktkarretje legt, is aan uzelf,’ hield ze de Kamer voor.
Juist dat bredere karakter van de Schijf van Vijf stuit op weerstand bij rechtse partijen. PVV, JA21, Groep Markuszower, Forum voor Democratie en BBB vinden dat het Voedingscentrum zijn taak te buiten gaat door naast gezondheid ook klimaat en duurzaamheid mee te nemen. Volgens hen moet een voedingsadvies over eten gaan, niet over politieke of ideologische doelen. FVD’er Van Houwelingen wil daarom terug naar ‘de oude Schijf van Vijf’.
Lees ook open brief aan Maxima: hier
De kritiek is scherp. Groep Markuszower noemt de nieuwe aanpak “doorgeslagen ideologie”, terwijl BBB waarschuwt dat het Voedingscentrum zijn wetenschappelijke geloofwaardigheid ondermijnt door klimaatdoelen in een gezondheidsadvies te verwerken. Volgens de tegenstanders wordt via de achterdeur een agenda doorgedrukt die mensen betuttelt in plaats van informeert.
Hermans houdt daar tegenover vol dat de Schijf van Vijf al jaren wordt gebaseerd op wetenschappelijke inzichten van de Gezondheidsraad en zich telkens aanpast aan nieuwe kennis. Volgens haar is het logisch dat daarbij ook gekeken wordt naar duurzaamheid en voedselveiligheid. ‘We zijn ook verantwoordelijk voor veilig en gezond voedsel voor toekomstige generaties,’ aldus de minister.
De discussie laat zien hoe groot de kloof is tussen de minister en de kritische rechtse partijen. Waar Hermans het ziet als neutrale voorlichting, zien zij een normerend en activistisch instrument van de overheid. De Kamer blijft verdeeld, al vindt een deel dat de achtergrond van de update duidelijker moet worden uitgelegd.
***
Bron o.a. hier.
***





Bedacht tegen ondervoeding en inzicht tussen eten en gezondheid.
Door de schijf van vijf aan te wenden om de boterberg en de melkplas te verminderen was de ideologische drive een feit.
Zoals alles wat onze regering doet komt heden ten dage alles uit agenda 2030. Antivlees gelovigen, vleeshaters en veganisten doen er graag aan mee.
Vandaag staat er in huize Cornelia kabeljauw op het menu, Vega dus, want vis is geen vlees! Haha.
Of mag dat ook al niet meer?
Minister Hermans (haha) de onnozelheid heeft een gezicht. Gelukkig is op deze site een zekere C zonder gezicht maar met dezelfde onnozelheid verpakt in complot hysterie.
Beste Frans, de teneur van je reactie is mij uit het hart gegrepen maar je verzoek aan Hans Labohm had voor mij niet zo gehoeven.
Zowel jij als ik en nog wat anderen nemen geen blad voor de mond om de doorgaans stuitende ‘bijdragen’ van een enkeling hier van scherp commentaar te voorzien en het moet wel heel erg worden voordat Hans ingrijpt want anders hadden we ook nooit van een Bas of een Modelleur gehoord nietwaar? :)
PS
Ik word iedere keer weer verrast door de wijze waarop ene C werkelijk overal agenda 2030 bij weet te slepen zonder enige onderbouwing overigens.
Laat haar toch een beetje met rust man want ze heeft het al zo moeilijk:
– 90 miljard naar Oekraine
– Oekraine op termijn binnen de EU
– Zelfs Poetin kan niet meer ontkennen dat Rusland aan alle kanten aan het instorten is; op het slagveld, economisch, enorme sterfte van militairen, bondgenoten kwijt enz.
– FvD nergens in de gemeentelijke colleges.
En eerlijk is eerlijk; haar bijdragen over het stroomnet en aanverwante zaken laten duidelijk zien dat ze binnen haar vakgebied van wanten weet en dat mag ook wel eens gezegd worden.
“…. het moet wel heel erg worden voordat Hans ingrijpt want anders hadden we ook nooit van een Bas of een Modelleur gehoord nietwaar? :)….”
FG AnthonyF, ik heb daar dus een andere ervaring met. Zolang het beestje FvD sympathie heeft mag het beledigen en gif spugen. In een woord walgelijk maar ik laat mij de mond niet snoeren.
Overigens met nog een paar jaar te gaan tot 2030 zit de vaart er prima in.
Gewoon eten wat de pot schaft.
zo dat was weer opwindend . Bij het vorige artikel schreef ik over het fenomeen dat iedereen zo zijn eigen idee heeft over bepaalde zaken . Eerder schreef ik wel ’s over de overeenkomst die de klimaat- en energiediscussie heeft met die van voedsel, zoals die al decennia in de libelle en Margriet wordt gevoerd.
In Nederland werd een nieuwe schijf van vijf ingevoerd die contrair is met die welke RFK.jr onlangs invoerde in de VS , eea vanuit zijn missie om het Amerikaanse volk af te helpen van de plaag van obesitas, die werd veroorzaakt door de kongsie van de voedsel en farmaceutische industrie. De laatste met als doel mensen levenslang vast te kinken aan hun medicijnen. Daarvoor wordt RFK jr verketterd door oa Elizabeth Warren en Bernie Sanders die – bewezen – miljoenen aan smeergelden ontvingen van de farmaceutische industrie. Dat -uiteraard versterkt weergeven in ‘onze media’, waarvan de lezers aan de kant staan van Elizabeth Warren en Bernie. ( de Amerikaanse versie van Maarten van Rossum )
RFK.jr zette juist vlees en andere dierlijke producten weer boven aan de lijst voor de Amerikanen. Ik ga natuurlijk niet vertellen waarom , want dan krijg de wind van voren in commissie van mensen die hun wetenschappelijk oordeel baseren op geïnduceerde haat.
Ik ben vandaag even boodschappen wezen doen in Duitsland. Een paar pakjes Shag en kaas ( ‘Onze’ Goudse kaas is 10 euro per kg goedkoper ) maken de reis al goed, maar het was ook een gelegenheid om te kijken hoe het land erbij lag als gevolg van die vreselijke stikstof en CO2 crisis. Nou, als ik een buitenlander was geweest dan zou ik Nederland hebben beschreven als het Paradijs en als het over CO2 zou gaan ; het was erg druk op de weg met CO2 uitstotende auto’s vanwege de vakantie in decadent Nederland.
Ik ben geen patriot, noch een nationalist, maar Thierry Baudet had gelijk toen hij sprak van Nederlanders die lijden aan Oikofobie: de door de overheid geïmplanteerde haat tegen het eigen land en tegen delen van de eigen bevolking. Dat onze leiders ons vertellen dat we ons eigen land moeten haten en dat we boodschappen moeten doen in Duitsland en tanken in België, maakt dat ik me schaam voor mijn eigen land.
Hermans houdt daar tegenover vol dat de Schijf van Vijf al jaren wordt gebaseerd op wetenschappelijke inzichten van de Gezondheidsraad en zich telkens aanpast aan nieuwe kennis. Volgens haar is het logisch dat daarbij ook gekeken wordt naar duurzaamheid en voedselveiligheid. ‘We zijn ook verantwoordelijk voor veilig en gezond voedsel voor toekomstige generaties,’ aldus de minister.
Veilig en gezond voedsel? waar ga je dat in de supermarkt dan vinden? Bijna alles zit vol met geur, kleur, smaakstoffen, conserveermiddelen en wat er allemaal nog meer in zit. Dat mensen nog begraven of via crematie afgevoerd worden ipv bij chemisch restafval te worden gezet, is nog steeds moeilijk te begrijpen. Veilig en gezond voedsel? waar komen dan al die welvaartziektes vandaan en spint de chemische en medische wereld er garen bij. En als je alternatieven gaat vinden dan is dat onbetaalbaar duur geworden, dus ja dan neem nog maar een bal gehakt vol met chemie.
De kritiek op de Schijf van Vijf is de afgelopen jaren toegenomen en komt uit verschillende hoeken, variërend van wetenschappers en diëtisten tot politici en consumenten.
De vernieuwde Schijf van Vijf (gepresenteerd in april 2026) heeft deze kritiek verder aangewakkerd.
Kritiek richt zich op gepolitiseerde eenzijdigheid
* Focus op duurzaamheid in plaats van enkel gezondheid
* Drastische vermindering van dierlijke producten
* Verschillende (on-)wetenschappelijke inzichten
Ondanks de alle kritiek blijft het Voedingscentrum de Schijf van Vijf verdedigen.
Laat ik het maar gewoon zeggen, die Sofietje Hermans is geen knip voor de neus waard. Een volger, geen leider.
Ze is het toonbeeld van onkunde en gehoorzaamheid, dat ze zo’n vrouw minister maken laat zien dat ze iedereen minister kunnen maken.
Hoe moet je nou een fatsoenlijk debat voeren met zo iemand?
Het lijkt alsof je ministers toch nog een beetje serieus neemt. Voor mij hoeft dat niet hoor, dergelijke profiteurs doen vrijwel niets ten goede van de bevolking.
De oude schijf was ook onzin. Maar de nieuwe slaat echt helemaal nergens meer op. Ik hanteer een andere regel: in de supermarkt doe ik aan periferie-shoppen. Dat werkt heel eenvoudig: koop uitsluitend verse/onbewerkte producten die aangeboden worden in de periferie van de supermarkt. Anders gezegd: vermijd de tussengangpaden want daar ligt al het ultrabewerkte spul dat ongeschikt is voor menselijke consumptie.
Ik eet vandaag: twee dikke plakken spek, één stuk rundvlees van 250 gram, 4 eieren, 300 gram spinazie en één struikje broccoli. Mocht er iemand aan de deur komen om mij een dergelijk voedingspatroon onmogelijk te maken, dan heb ik weer even gratis vlees in huis, mijn spieren en de diepvries zijn inmiddels groot genoeg daarvoor.
Met die nieuwe schijf van vijf hielden ze al rekening in de hongerwinter van 1944.