
Door
Meer is niet altijd beter, zoals de uitbreiding van hernieuwbare energiebronnen bewijst.
Daniel Wetzel schrijft in Die Welt (betaald artikel) over een fenomeen: er worden steeds meer windturbines in gebruik genomen, maar de opbrengst stijgt niet in dezelfde mate.
De kern van het rapport:
-
De geïnstalleerde windenergiecapaciteit in Duitsland is tussen 2020 en 2025 aanzienlijk gestegen (met circa 14 gigawatt).
- De daadwerkelijke hoeveelheid opgewekte windenergie is in dezelfde periode echter nauwelijks toegenomen en blijft rond de 106 terawattuur per jaar.
Wetzel omschrijft dit als een ‘windenergie-raadsel’ en bespreekt verschillende mogelijke oorzaken:
- Verschillende jaren met zwakke windomstandigheden.
- Vaker worden windturbines uitgeschakeld vanwege knelpunten in het elektriciteitsnet.
- De uitbreiding van windmolenparken op minder gunstige locaties in het binnenland,
- Het zogenaamde schaduweffect of ‘winddiefstal’ tussen windturbines.
Het artikel betoogt dat een verdubbeling van de geïnstalleerde capaciteit niet automatisch leidt tot een verdubbeling van de elektriciteitsopbrengst, en stelt de vraag of verdere uitbreiding tegen fysieke en systemische grenzen aanloopt.
Het artikel laat echter ook heel goed zien dat de stelling dat wind- en zonne-energie elkaar perfect aanvullen, onjuist is. De zonnige vakantieweekenden in het voorjaar van 2026 toonden duidelijk aan dat windenergie moet worden afgebouwd, omdat miljoenen zonnepanelen hun elektriciteit ongecontroleerd aan het net leveren. Wetzel noemt dit kannibalisatie. Dit probleem zal ook niet worden opgelost met meer hoogspanningsleidingen – te veel is te veel.
***
Bron hier.
***





Daar komt opslag om de hoek kijken. Batterijen kunnen als eerste geplaatst worden. Daarna komt de heilige graal waterstof. Efficiëntie en levensduur tellen niet mee. Het gaat om het er voor gaan. De energietransitie naar elektriciteit doe je niet voor kosten. Je doet het uit principe. Wat niet elektrisch wil meedoen moet maar weg. Zoals industrie bijvoorbeeld.
Een heel goed plan is natuurlijk de netcongestie oplossen. Dat is heel eenvoudig je rijdt met een lege accu op een vrachtwagen naar een windmolenpark, daar laadt je hem op en dan lever je de accu af bij de fabriek die de stroom nodig heeft. Niks moeilijke waterstofleidingen en niks congestie. Het kost een ritje met de vrachtwagen maar de benzine pompen worden ook aangevuld met tankauto’s. dus wat is het verschil ?
windturbines en accu’s zijn milieuvriendelijk. De kritische metalen die nodig zijn voor windturbines en accu’s worden met uiterst giftige stoffen gewonnen. hele gebieden worden onherstelbaar verni en vergiftigd inclusief natuur en rivieren. Hoezo milieuvriendelijk, en elders opde wereld alles vernietigen.
En bekend gebied wat zo wordt vernietigd zijn de regenwouden in Borneo
Ja maar dat is niet hier, hier doen we onze uiterste best voor het milieu.
Het verhaal begint met het al vele jaren (~10jaar?) bekende bedrog plaatje! Die molens zijn later in de foto geprojecteerd….
De rest klopt ook al niet.
https://www.umweltbundesamt.de/en/topics/climate-energy/renewable-energies/renewable-energies-in-figures
Productie (energy-charts.info):
2020 hernieuwbare 239,4 TWh waarvan wind 129 TWh; zon 45TWh
2025 hernieuwbare 258,5 TWh waarvan wind 131 TWh; zon 68TWh
Er is sprake van een geringe stijging omdat, net als hier, er weinig wind was vorig jaar, maar minder wind = meer zon.
Vaker worden windturbines uitgeschakeld vanwege knelpunten in het elektriciteitsnet.
Hulp is “onderweg”
https://www.ad.nl/noordoostpolder/vol-stroomnet-dwingt-tot-rigoureuze-maatregel-dubbele-rij-masten-van-flevoland-tot-groningen~a5adadf3/
Kostenvrij te lezen via https://archive.ph/
Vol stroomnet dwingt tot rigoureuze maatregel: dubbele rij masten van Flevoland tot Groningen (lees; tot Duitsland) :)
Die dubbele rij masten zal ook nodig zijn indien er meer gas- olie of kerncentrales worden gebouwd. Het problem is immers niet hoe de electriciteit wordt opgewekt, maar wel dat het net de vraag niet aankan
Je auto tussen 16.00 en 21.00 uur opladen is niet alleen slecht voor het stroomnet, maar ook een dure grap.
Denktank slaat alarm over laadspits: ‘Stop vandaag nog met opladen van stekkerauto in de avond’
Automobilisten moeten het liefst vandaag nog stoppen met het laden van hun stekkerauto tijdens de avondspits. Dat is beter voor hun portemonnee en voor het stroomnet, stelt een denktank bij de publicatie van een nieuw rapport over elektrisch rijden.
Martijn Klerks
9 juni 2026, 03:00
Laatste update: 08:00
De komende twaalf jaar worden cruciaal voor rijdend Nederland. Nu zijn er nog geen twee miljoen stekkerauto’s, maar in 2038 groeit dat aantal explosief tot wel acht miljoen, verwacht kenniscentrum ElaadNL, een initiatief van de gezamenlijke Nederlandse netbeheerders.
Door deze enorme toename komen er nog veel meer laadpalen bij dan Nederland nu al telt. Bij woningen bijna 1,7 miljoen, op straat bijna 1,2 miljoen en bij kantoren en andere werkplekken nog eens 600.000.
Zulke aantallen vragen om gigantisch veel stroom, terwijl de elektriciteitsnetten overal in het land vol raken. Om te zorgen dat het licht niet uitgaat bij burgers en bedrijven moeten automobilisten hun gedrag drastisch aanpassen, aldus onderzoeker Rutger de Croon van ElaadNL.
Dief van de eigen portemonnee
„Eten koken tussen vier en negen of een wasje draaien, daar kom je misschien niet onderuit. Maar met je auto ben je veel flexibeler.”
Wie toch tijdens de avondspits laadt, is volgens hem dief van de eigen portemonnee. „Stroom tijdens die uren is nu al duurder voor wie een dynamisch contract heeft. Maar ook netbeheerders willen hun tarieven op die momenten vanaf 2029 flink verhogen.”
Daarom denkt De Croon ook dat laden in de avondspits straks echt verleden tijd is: „Mensen zijn heus gevoelig voor die prijsprikkel.”
Maar zelfs als iedereen zijn auto goedkoop in de daluren gaat laden, is dat niet genoeg. Tegen 2050 verbruiken al die auto’s, vrachtwagens en bussen samen namelijk zo’n 52 terawattuur, oftewel 52 miljard kilowattuur. Dat is een veelvoud van de 4 terawattuur nu. Ook het aandeel van voertuigen in het stroomgebruik stijgt van 3,5 naar 10 procent van het totale jaarlijkse stroomverbruik.
ElaadNL oppert in het rapport De toekomst van laden daarom onder meer het tijdelijk ‘afknijpen’ van de stroom op piekmomenten, zoals nu al bij wijze van proef in Utrecht gebeurt.
‘Laadpaal delen met de buren’
De oplossing ligt volgens de onderzoekers verder in het creatief omgaan met de schaarse ruimte op het net. Dat betekent dat we laadpalen massaal moeten gaan delen. Nu staan laadpalen bij kantoren na de ochtend vaak urenlang niets te doen.
De Croon: „Als je je auto bij kantoor zet, dan is die tegen elven wel vol. De rest van de dag zou je die palen ook willen gebruiken voor andere automobilisten, maar dan moet wel het hek open.”
Hetzelfde geldt voor particulieren die een eigen laadpaal voor de deur hebben, bijvoorbeeld via een kabel onder de stoep of bovengronds. „We moeten onderzoeken of je die paal dan niet met de buren kunt delen”, stelt De Croon.
Stagnerende verkoop stekkerauto’s is tijdelijk
Hoewel de verkoop van elektrische auto’s de laatste jaren mede door veranderende subsidieregels wat stroever loopt, twijfelen de experts er niet aan dat de stroomvraag de komende jaren explodeert. Ook de huidige torenhoge benzineprijzen wakkeren de vraag naar stekkerauto’s weer aan.
Uiteindelijk moet het vervoer in 2050 emissieloos zijn, volgens Brussel. Er komen de komende decennia dus miljoenen laadpalen bij: thuis, op straat en bij bedrijven. De Croon: „Makkelijk wordt het niet, maar nodig is het wel.”
So hé, da’s een tyfusteringboel veel accu’s. Fijn dat zoveel kinderen bereid zijn om de grondstoffen te delven en dat het recyclen van versleten accu’s zo goed is voor het milieu.
Waar zouden we zijn zonder die Afrikaanse en Verre Oosten kids?
Voor de benodigde metalen van één EV-accu moet vaak enkele tientallen tot honderden tonnen gesteente en pekel worden verwerkt.
Voor een elektrische autoaccu van ongeveer 60 kWh wordt vaak geschat dat de winning en raffinage van de benodigde batterijmaterialen samen enkele honderden tot enkele duizenden liters diesel-equivalent aan energie kunnen vergen. Dat omvat niet alleen het graven van het erts, maar ook transport, vermaling, chemische verwerking en raffinage.
En dan kolencentrales openhouden om die dingen op te laden.
Molens maken meer kapot dan ons lief is.
In Duitsland noemt men het al Faunasterfte, in de Eifel hebben ze er al een gekkeboel van gemaakt door de vele plaatsing van molens.
Het grote faunasterfte gaat er maar door maar krijgt ook daar steeds meer met rechtszaken van doen.
Evenals de 270 meter hoge molen die ze in het Reichswald willen plaatsen aan de Nederlandse grens.
Sommige Nederlandse gemeenten hebben al 45.000 euro uitgetrokken om rechtszaken te gaan betalen om plaatsing te stoppen.
De natuur zal het zwaar krijgen als ze toch geplaatst worden en het uitzicht op het bos dramatisch.
Je ziet de gekte kent geen grenzen meer, natuurgebieden van eeuwen oud moeten gesloopt worden voor deze rommel.
Maar gooi niet per ongeluk een papiertje in het bos weg want je wordt zwaar beboet als ze het zien, schreeuw niet en blijf mooi op de bospaden lopen.
En ga avonds niet in het bos want je verstoord de dieren.
ik lees net dat in Duitsland 500.000 banen verloren gingen in 3 maanden tijd .
Opmerkelijk wel dat dit nieuws niet leidt tot maatschappelijke onrust. Ook niet in NL, terwijl de Nederlandse Industrie toch nauw verbonden is met die van Duitsland.
Velen zijn verwend, de overheid zal wel voor ze zorgen, inkomen veelal nog goed genoeg voor een fijn leven. Armoede neemt wel toe, woningschaarste is al groot, kinderen blijven langer thuis wonen dan goed voor ze is. Pas als het echt pijn gaat doen, lees in de kou zitten en honger hebben, komt er maatschappelijke onrust, misschien zelfs uit onverwachte hoek zoals de velen van buitenlandse afkomst die hier het paradijs verwachtten.
Misschien komt dat wel eerder dan je denkt.
De vulingsgraad gas staat nu op 19%, vorig jaar was dat al meer dan het dubbele.
Geen last van vullingsgraad, ik stook haagbeukenhout met de deur open anders wordt het te warm. Eventueel krijgen we warmte van de gemeentelijke afvalverbrander dat werkt ook altijd want als ze te weinig afval hebben importeren ze dat per trein uit italie.
Nou, komt dat even goed uit, Duitsland wil in 2030 het grootste leger van Europa hebben om tegen de Russen te vechten.
800.000 man sterk. Met die 500.000 zijn ze een mooi eind op weg.
‘Nou, komt dat even goed uit, Duitsland wil in 2030 het grootste leger van Europa hebben om tegen de Russen te vechten’.
Welnee meid. In 2030 is Poetin al lang geschiedenis geworden:
https://www.youtube.com/watch?v=QuwXbFE-N8s
Daar kunnen zelfs de nieuwe bondgenoten van hem geen verandering meer in brengen:
https://www.bnr.nl/nieuws/internationaal/10602879/taliban-arresteren-vrouwen-om-kleding-schieten-met-scherp-op-demonstranten
Anthony bewijst elke dag opnieuw dat de reguliere media vervangen zullen worden door vrije echte onafhankelijke media omdat op een gegeven moment iedereen klaar is met de onzin in de msm.
https://www.youtube.com/watch?v=YeEtS7nix3o
Candace Owens 6 miljoen volgers, 1 milijoen views in 10 uur. en een stuk beter te pruimen dan Jinuk.
Dat boeit links niet, want hun enige industrie is asielindustrie. Maar als andermans geld op is, breekt de pleuris uit natuurlijk.
Ronnie, over het verzet tegen asiel is deze wel aardig:
https://www.volkskrant.nl/cartoons/sigmund~bec9afff/
Oei!
“Wetzel noemt dit kannibalisatie.”
FG grappig deze duiding te lezen een paar jaar nadat ik bij poging de energiespiraal te benoemen dit ook als kannibalisme omschreef.
Maar het is waar er is steeds meer nodig om meer. Goed dat een ander daar nu ook op wijst.
Misschien niet eens meer maar vervanging, de fabrikant moet zijn dure produktiestraat draaiend houden dus zorgt hij ervoor dat de spullen na de garantietijd stuk gaan en niet of moeilijk te repareren is.
Waar kan ik ergens lezen dat groene stroom goedkoper wordt en een feest voor de portemonnee zou zijn ?
In de memoires van Ed Nijpels
Waar kan ik ergens lezen dat groene stroom goedkoper wordt en een feest voor de portemonnee zou zijn?
FG bekend verhaal maar er werd slim niet bij vermeld “wiens portemonnee”.
Ook in Nederland zijn er problemen met zon en wind.
Stroomverbruik in miljoen kWh
2005 >>>>> 2015>>>>> 2020>>>>> 2025
110.301 >>>109.236 >> 112.434 >> 113.021 : Geen toename in 20 jaar.!!!
2.102 >>> 8.659 >> 23.845 >> 57.557 : Wind en zon
– 18.291 >>> – 8.748 >> 2.660 >> 14.348 : saldo im/export: +32.639 verschuiving in 20 jaar.
Conclusie:
1) 14.348/57.557= 24,9% van zon en wind wordt geëxporteerd.
Omdat er ’s nachts geen zon is, is de export overdag veel meer dan het 24,9% jaarcijfer.
Export is overproductie, dus lage prijs.
2) Geen hoger stroomverbruik in 20 jaar.
Netcongestie komt door decentrale wind productie en nutteloze zon op daken.
Netcongestie komt door laden van EV, verwarming met warmtepompen, en elektrisch koken.
Meer pieken in verbruik en verkeerde pieken in productie.
3) Extra hoogspanning wordt gebruikt om windstroom te transporteren die niet nabij gebruiker staat.
Extra hoogspanning wordt gebruikt om overproductie zon en wind te exporteren.
Dwars door heel Nederland naar de grens.
“Ook in Nederland zijn er problemen met zon en wind”
In plaats van “problemen” zou ik het “uitdagingen” noemen. De energietransitie is sinds recent pas goed op stoom. Dat komt met kinderziektes. Het goede nieuws is dat de productie van wind en zon zeer snel stijgt (de burger wíl het!) en dat de burger, dankzij de transitie, zich veel meer bewust is van zijn/haar energieverbruik.
“uitdagingen”
Geen verassing dat je met semantische keuzes een woord als probleem wil mijden.
Dat wind en zon snel stijgt zonder stijgende consumptie, is niet goed nieuws maar een probleem.
Meer wind op zee is niet langer economisch door prijs risico, dat noem ik een probleem.
7 GW op land en 4,7 GW op zee geeft gelijke kWh, dus 33% minder efficiënt, noem ik een probleem.
72 miljard voor TenneT, om bij negatieve prijzen stroom te kunnen exporteren, noem ik een probleem.
Netcongestie in de straat welke zeker komende 20 jaar zal blijven, noem ik een probleem.
Dat mensen als jij vooral andermans geld willen uitgeven, noem ik een probleem.
Kinderziektes resulteerden in hoge kindersterfte, dat gaat ook gebeuren door energietransitie, maar dan economisch.
“In plaats van “problemen” zou ik het “uitdagingen” noemen.”
FG Het populaire domme geleuter – zo vaak gehoord van managers die problemen nooit konden oplossen en dus met hun uitdagingen bleven zitten.
“Dat wind en zon snel stijgt zonder stijgende consumptie, is niet goed nieuws maar een probleem.”
Fossiele brandstoffen zijn opgeslagen en moeten gedolven worden voor gebruik. Evenzo moeten wind en zon opgeslagen worden om vervolgens beschikbaar gemaakt te worden voor gebruik. Daar ligt de uitdaging.
Lo doet alsof, wat hij een probleem noemt, fundamenteel onoplosbaar zou zijn. Een nogal conservatieve insteek.
” doet alsof” “fundamenteel onoplosbaar zou zijn”
Dat heet, a red herring.
“Een nogal conservatieve insteek.”
Projectie
Deze communicatie storingen zijn behandelbaar, probeer het eens.
Modelleur hou je met klimaat bezig want je braakt onzin uit.
Volgens mij ben jij een echte MSM gelovige en trapt er vol in wat de groenen vertellen maar niet wat de netbeheerders zeggen.
Het is een ongereld zooite geworden, ja iedereen doet wat.
En nu zitten ze met absurde kosten die vooral de onwetende burgers treffen.
Volgend jaar geen cent meer voor de paneelhouders.
Daarom heb ik er nooit gewild want je word in Nederland uiteindelijk altijd genaaid door de overheid.
En net als in Duitsland, zonder subsidie stort de boel als een kaarthuis in elkaar.
Zonder subsidie bouwt niemand meer molens.
Hou jij je maar met klimaat bezig, daar heb je meer verstand van.
Ik zie wel eens mensen die zo een uitdaging aangaan met hun bedrijf, ze wonen nu in een kartonnen doos.
Ja Lo, je rent weer eens weg met flauwe opmerkinkjes.
Je loopt weg van het punt of de “problemen” oplosbaar zijn (en daarmee beter als uitdaging kunnen worden benoemd) of als onoplosbaar moeten worden beschouwd (en daarmee een fundamenteel probleem)
“Fossiele brandstoffen zijn opgeslagen en moeten gedolven worden voor gebruik. Evenzo moeten wind en zon opgeslagen worden om vervolgens beschikbaar gemaakt te worden voor gebruik. Daar ligt de uitdaging.”
FG Het staat wat raar beschreven maar ik begrijp wat je bedoelt. Te veel aan energie van zon en wind kunnen via bv waterstof worden opgeslagen en bij tekort aan energie weer via waterstof als elektriciteit (bv via Fuel Cell technologie) aan het net worden gekoppeld. Waterstofbuffering het is technisch allemaal mogelijk maar om veel praktische redenen niet uit te voeren. Dan komen we in ons land te wonen en leven IN een energiesysteem in plaats van MET een energiesysteem.
Kortom technisch mogelijk maar maatschappelijk en economisch zeer waarschijnlijk niet.
Problemen worden uitdagingen. Nee, het probleem óplossen, dát is de uitdaging. Inhoudelijk twee verschillende woorden. Aan Newspeak heb ik geen behoefte.
“Uitdagingen” is manager-lingo voor “onoplosbare problemen”. Andere voorbeelden van deze jeuktaal: “kansen” (bedreigingen), “aandachtsgebieden” (fouten), “verbeterpunten” (zwakheden), “reorganisaties” (ontslagen), “afscheid nemen” (ontslaan).
Er zijn termieten in nederland. Gelukkig heb ik een huis van spanbeton ik denk dat ze dat niet lusten maar zouden ze wel geperste hennepblokken eten ?
“geperste hennepblokken”
Deze mogen niet in direct contact kunnen komen met water zoals grondwater.
Daarom worden die huizen soms iets verhoogd gebouwd.
Vroeger bouwden we op een terp, nu slechts 60 cm verhoging.
Ik heb geen enkel verstand van geperste hennepblokken in een drassige omgeving, maar hieronder staat het huis van een bekende bouwer met geperste hennepblokken in een drassige omgeving. :-)
https://www.google.nl/maps/@52.9005658,5.5865127,3a,60.2y,178.58h,90.47t/data=!3m7!1e1!3m5!1sd7lMoD_BK9ibc2a32xa5bg!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fcb_client%3Dmaps_sv.tactile%26w%3D900%26h%3D600%26pitch%3D-0.46999999999999886%26panoid%3Dd7lMoD_BK9ibc2a32xa5bg%26yaw%3D178.58!7i16384!8i8192?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI2MDYwMy4xIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
Zie dit artikel https://www.climategate.nl/2021/11/noodkreten-van-het-netbeheer/ dat is duidelijk genoeg.