
Van een onzer correspondenten.
De provincie Overijssel heeft onder meer rond de IJssel mogelijkheden om een kleine kerncentrale te bouwen, een Small Modular Reactor (SMR). Langs de rivier kan een reactor komen met een elektrisch vermogen tussen de 100 en 500 megawatt (MW) om het landelijke hoogspanningsnet te voeden. Dat staat in een onderzoek van het internationale ingenieursbureau Tractebel. Daarnaast kunnen verspreid over de provincie ‘een of meer kleine SMR’s’ met een vermogen tot 100 MW voor het publieke net of voor de industrie worden geplaatst.
Mogelijke locaties voor een kerncentrale, zie afbeelding hierboven en hier.
‘We hebben de onderzoekers gevraagd: waar in Overijssel zouden zulke types kerncentrales kunnen komen? We weten nu waar de kansen en mogelijkheden liggen’, zegt gedeputeerde Gert Harm ten Bolscher (innovatie, SGP). ‘Onder ondernemers is de vraag naar CO2-vrije energie enorm groot. We gaan met gemeenten en inwoners in gesprek om het draagvlak voor kernenergie te peilen. We willen naar een brede energiemix toe, om ook in de toekomst in de energievraag te kunnen voorzien.’
Op verzoek van de provincie heeft Tractebel een ruimtelijke verkenning gedaan op basis van acht criteria, zoals de nabijheid van water, de afstand tot woningen en natuurgebieden, overstromingsrisico’s en de aanwezigheid van erfgoed. Voor een grote SMR, met een oppervlakte van zo’n 15 hectare, is op korte afstand koelwater nodig. ‘Wat dat betreft zijn we niet rijkelijk bedeeld’, aldus Ten Bolscher. Langs de IJssel, die door het westelijk deel van Overijssel loopt, zijn vier gebieden technisch gezien geschikt voor zo’n reactor. Voor kleine SMR’s (3 à 4 hectare) zien de onderzoekers veel meer opties, vooral bij industrieterreinen en andere plekken waar veel vraag naar energie is.
De Universiteit Twente deed eerder al een verkennende studie naar de mogelijkheden voor kleinschalige kernenergie in Overijssel. Een meerderheid van Provinciale Staten ziet wel iets in SMR’s, waarvan er wereldwijd pas een paar zijn gebouwd. De modulaire reactoren zijn volop in ontwikkeling.
De verwachting is dat SMR’s goedkoper en sneller neergezet kunnen worden dan reguliere kerncentrales. Diverse provincies onderzoeken de mogelijkheden. Ten Bolscher verwacht dat het nog wel jaren duurt voordat er misschien een SMR in Overijssel staat.
‘Het hele voortraject, van verkenning tot de daadwerkelijke bouw, duurt zeven tot acht jaar. Die nuchterheid moeten we met elkaar wel hebben. Bij Provinciale Staten zit veel enthousiasme. Maar gras gaat niet sneller groeien als je er heel hard aan trekt.’
***
Bron hier.
***





Net genoeg voor 1 datacenter. Ook een kleine kerncentrale kan jaren worden opgehouden.
Bovendien kan die ook ontploffen. Die kans is nu 1% in 50jaar voor de huidige kerncentrales (gewoon tellen).
Dan kunnen we de TU-Twente opheffen omdat niemand zo gek is om daar dan te gaan studeren.
Die dingen zijn wel goedkoper om ze te bouwen maar schijn bedriegt.
De werking is duurder dan van een grote centrale, ook de brandstof vergt meer verrijking wat uiteindelijk een hogere prijs betekent voor de consument.
De veiligheid van die dingen is groot en bij lekkage enz de schade beperkt.
Maar voor bij te springen in de waanzinnige mix zijn ze schijnbaar ideaal, al geef mij maar gewone brandstof centrales want van dat geleuter met hun co2 uitstoot wordt je niet goed.
Die dingen werken tenminste altijd, goede betrouwbare techniek, en ook nog goedkoop.
Theo en EaB. Jullie hebben helemaal gelijk, maar….
Deze discussie was pakweg 5 jaar geleden volkomen onmogelijk en dus is dit zonder meer positief.
Ja, want AnthonyF laat zich graag blij maken met luchtkastelen. :))
Over luchtkastelen gesproken Cornelia; wel eens naar de situatie in Rusland gekeken?
Hoe zit het met de koeling? Toren of IJsselwater?
Net zoals bij grote kernreactoren krijgen kleine kernreactoren ook last van Xenon vorming als ze minder vermogen moeten leveren, en haarscheurtjes…
Omdat het onderhouden van de kernreactor ook kwetsbaarder is, is regelmatig terug regelen van de output erg duur…
Bij onderzeeërs is dat niet al te moeilijk omdat je gewoon meer of minder zeewater kunt pompen om de reactor te koelen.
Het is niet voor niets dat SMR’s al sinds 1995 een hype zijn en dat ze nergens worden ingezet (alleen proeven).
“We willen naar een brede energiemix toe, om ook in de toekomst in de energievraag te kunnen voorzien.’”
FG en weer hoe ziet die mix er dan uit en hoe realistisch is deze te realiseren voor een nog niet aangegeven beeld van een gewenste toekomst in samenhang van al die andere aspecten van een samenleving.
Kortom waar is die wens op gebaseerd – kennis van zaken of gewoon interessant doen?
De energiemix is wild en ongecontroleerd Galjee.
Je ziet nu wel wat gaande is.
Als je geen constante aanvoer van stroom hebt en niet regelbaar word het chaos, zeker met zonnepanelen.
Nu geven ze mensen al subsidie om ze tijdelijk uit te zetten.
En kijk containers vol met accu’s om de boel enigszins stabiel te houden, zelfs electrische auto’s willen ze inzetten.
Je ziet een wirrewar van bronnen met stroom, spaghetti noem ik het.
“chaos, zeker met zonnepanelen”
Wat een onzin. Onze elektriciteitsvoorziening is goedkoper geworden dankzij al die zonnepanelen & windmolens en kwalitatief (leveringsbetrouwbaarheid) zeker niet achteruitgegaan!
Omdat DK nog veel meer wind & zon heeft dan wij importeren wij stroom uit DK.
Omdat stroom middels kernenergie veel duurder is exporteren wij stroom naar B en UK.
De kostprijs verschillen zijn al groot en worden nog groter (met ~3%/a volgens Lazard accountancy het miljarden accountantsbureau uit New York) omdat kern veel te arbeidsintensief is:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1621276979076748&set=p.1621276979076748&type=3
Nee, niet ook Overijssel een significant risico op meer meisjes laten lopen!
Willen we meer of minder meisjes…?
(Verduidelijking: Volgens Bas G. veroorzaken kernreactoren genetische schade waardoor er minder jongens worden geboren.)
De IJssel een flut riviertje, heeft maar een beperkt koelvermogen, het lijkt mij dus gewoon onzin om er over te spreken.
Maar goed, de platte landelijke politiek wil ook meepraten, en wie weet geeft een idioot in DEn Haag wel weer 1 miljoen om het te onderzoeken.
Dat zou een aanslag zijn op de prachtige natuur van Overijssel. Niet doen dus. In de buurt van Wijhe staat nog een oude kolencentrale die ze beter weer in werking kunnen stellen.
Kolen centrales leveren het hoogste rendement bij de laagste kosten zo weet iedereen met een klein beetje kennis nog van energie -opwekking uit de vorige eeuw. Maar ja , die generatie is uitgestorven.
Deventer is zo’n prachtig mooie stad . Jammer dat ook daar al het rooie virus de bevolking totaal heeft besmet.
Gelukkig maar dat de overwegend linkse bevolking van de steden langs de Ijssel en Overijsselse Vecht de komst van een nucleaire centrale effectief zullen tegenhouden.
laat de energievoorziening maar over aan rood Groningen
Die kolencentrale staat bij Zwolle, en is gesloopt.
Volgens mij hebben ze er wat zonnepanelen neergelegd voor de sier.
Deventer is zo’n prachtig mooie stad.
Vol linkse domkoppen, rood zullen ze ten onder gaan.
Met de gemeenteraad was er niks te kiezen, links, extreem links, gematigd links, progressief links, burger initiatief links en Deventer links.
Allemaal vol op Agenda 2030. De Antifa vlaggen hangen hier gewoon aan de balkons.
In Zwolle stond de Ijsselcentrale wat een gaspeaker centrale was. Deze is nu weg. Geen kolencentrales in Overijssel.
Wat de gemeenteraad Deventer betreft, we hebben gelukkig Volt met 1 zetel bezet door Thomas van der Meer. Hij heeft technische natuurkunde aan de UT gestudeerd en ik kan je vertellen, dat is een pittige studie. Zijn achtergrond, Netbeheer Nederland. Hopelijk kan hij op basis van zijn technische expertise het niveau in de raad wat opkrikken.
Thomas van der Meer van Volt, met een opleiding technische Natuurkunde die het niveau in de raad gaat opkrikken .
Hoe naïef wil men het nog hebben.
Het zijn nu juist mensen met die opleiding die – op basis van hun autoriteit – de bevolking de energietransitie tussen de oortjes plantten en nog steeds doen : deze Thomas , Martien Visser en Remco de Boer. Technische universiteiten propageren het. Gaven zelfs Timmermans een eredoctoraat. De Raad van Deventer zal inderdaad erg blij zijn met deze extreem linkse aanwinst om Agenda 2030 en SDG doelen uitgevoerd te krijgen.
Hilarische reactie, entropie Bert, de bewaker van de fysica die ooit beweerde dat zonnepanelen netto geen energie kunnen leveren vanwege entropie.
“met een opleiding technische Natuurkunde”
FG wat zou het een zegen zijn geweest als jij Bert die opleiding had gedaan.
Dan zou je:
1. Niet zo gefrustreerd steeds reageren op mensen die wel wat van hun leven hebben gemaakt.
2. Zelf niet steeds zoveel onzin verspreiden.
En hou maar op over die zogenaamde zelfstudie die heeft averechts gewerkt.
@Deventernaar, [ ‘ die ooit beweerde ”] Dat beweer ik nog steeds in navolging van Sadi Carnot, Rudolf Clausius en Carlo Rovelli.
Lees ook mijn reactie vandaag over ‘geloven ‘.
Nee Bert, dat beweer jij niet. Wat jij doet is napraten zonder dat je begrijpt waar het echt over gaat.
Natuurlijk duurt het jaren voor er kerncentrales staan, alleen in China kunnen ze deze bouwen binnen 2 jaar .
In Borssele ook in 6 jaar en dat is al een tijdje terug hoor.
In Borssele ook in 6 jaar en dat is al een tijdje terug hoor.